Kronik ağrıyı ilaçsız tedavi etmenin 5 alternatif yöntemi

Kategori: Ağrı Print

Yrd. Doç. Dr. Gamze ŞenbursaYaşam kalitesini ciddi şekilde bozan kronik ağrılar bazen ilaç tedavisine rağmen kontrol altına alınamayabilir. Bu nedenle kimi durumlarda ilaç tedavisine ek olarak, pek çok farklı tedavi yöntemi kullanılabilir. Kronik ağrı tedavisinde ilaç tedavisi dışı yöntemlerin  göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kronik ağrı ile ilgili güncel yöntemler hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Alternatif yöntemler: Doktorlar işleyişini tam olarak bilmemesine rağmen, akupunkturun kronik ağrıyı önemli derecede azalttığı konusunda bilimsel kanıtlar vardır. Masaj, meditasyon, kayropraktik ya da osteopat tarafından yapılan omurga manipülasyonları, biyofeedback gibi diğer tamamlayıcı yöntemlerin de ağrıya karşı etkili oldukları ile ilgili kanıtlar vardır.

Egzersiz: Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme, basit germe egzersizleri gibi düşük şiddetteki egzersizler kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Bazı insanlar, hastaneler tarafından düzenlenmiş egzersiz programlarını yararlı olduğunu düşünüyorlar.

Fizyoterapi: Fizyoterapist ya da ergoterapist ile çalışan bir hasta, özellikle kronik ağrıya yol açabilecek hareketlerden kaçınmayı öğreniyor.

Sinir Uyarısı: Düşük volttaki elektrik akımı kronik ağrıya neden olan sinir uyarılarını bloke etmeye yardımcı olur. Bu akımlar Tens ya da yerleştirilebilir cihazlar yardımıyla deri yolu ile beyin sapına iletilir. Bu şekilde beynin ağrıyı algılaması önlenmiş olur.

mide-kadin-agri-karinPsikolojik Terapiler: Psikoterapinin bir formu olarak bilinen kognitif davranışsal terapi kronik ağrısı olan birçok insanda yararlıdır. Bu terapi kişiye ağrıyla baş etme yollarını bulmada ve günlük hayatı etkileyen ağrının boyutlarını anlamada yardımcı olur. Kişisel ilişkiler ve önceki deneyimler üzerine odaklanan psikoterapinin bazı geleneksel formlarının yanı sıra, kognitif davranışsal terapi insanların ağrıları hakkında gerçekçi düşünmelerini ve fiziksel limitasyonlarını aşma konusunda yeni yollar bulmalarını amaçlar.

Kognitif Davranışsal Terapi, insanların ağrıları geçene kadar yataklarında yatmaları ya da işe gitmeleri gerekiyorsa bu durumun vücutlarında geri dönüşsüz zararlara yol açacağı gibi yanlış inanışların üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı olur.

Kronik Ağrı İçin Doğru Tedaviyi Bulmak: Peki, bütün kronik ağrı tedavileri içinde, hangi tedavi ya da tedavi kombinasyonları sizin kronik ağrınız için en doğru ve en yararlı olanı? Hangi tedavi yaklaşımının hasta için en doğru olduğu konusunda çalışmalarda yeterli kanıt yoktur. Ancak doğru tedaviyi bulmak klinik muayene ve hastayla, ağrının doğası ve daha önce deneden tedavilerin etkilerini detaylı değerlendirmekten geçiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla