Kronik depresyonu olan kişilerin Alzheimer’e yakalanma riski daha fazla

Kategori: Alzheimer, Depresyon Print

depresyon tedavisiİnsan ömrü uzadıkça Alzheimer hastalığının görülme sıklığı da artıyor. 65 yaşında bu hastalığa yakalanma oranı %5 iken, 80 yaşından itibaren bu rakam %40’lara kadar yükseliyor. Uzmanlar, kronik depresyonu olanlarda aynı yaş grubuna göre Alzheimer hastalığının en az iki misli daha sık rastlandığını söylüyor. Yavaş ilerleyen bir beyin hastalığı olan Alzheimer, yavaş ilerleyen unutkanlık, yeni bilgileri öğrenme zorluğu ve depresyona benzer belirtilerle kendini gösteriyor.

Alzheimer’ın ilk sinyalleri yakın zamanda olmuş olayları olmamış gibi kabul etmek ve öğrenmede yaşanan sıkıntı olarak tarif eden Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Kendisine söylenen sözleri hiç duymamış gibi davranan ve tekrar edildiğinde ilk defa duyuyormuş gibi reaksiyon veren, aynı sözleri hiç söylememiş gibi tekrar tekrar kullanan insanların bu davranışları gösterdikleri zaman araştırmak gerekiyor” dedi.

Bunama ve alzheimer’in 12 önemli belirtisi

Her Demans Alzheimer değil

Toplumda genellikle karıştırılan Demans ve Alzheimer’ın iki ayrı durum olmadığını dile getiren Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, şu bilgileri veriyor: “İkisi birbiri içine geçmiş durumlardır. Her Demans, Alzheimer değildir. Demans’ın başka nedenleri de vardır. Ama her Alzheimer bir Demans’tır. Çünkü Alzheimer, Demans hastalığıdır.

Onun için öncelikle Demans belirtilerini tespit etmek lazım. Öncelikle unutkanlık merkezinde yani beynin bilgi işleme kapasitesinde etkilenme, davranışlarda değişiklik, kişilikte değişiklik ve günlük yaşam aktivitesindeki ileri yapamama durumuna bakmak gerekiyor. Bunlar belli bir yaştan sonra ortaya çıkıyorsa Demans belirtileri olabilir. Bu Demans belirtileri içinde unutkanlık ve yeni bilgileri öğrenememe ön plandaysa Alzheimer’a işaret ediyor olabilir.”

50-70 yaş arasında genetik faktör ağırlık kazanıyor

Alzheimer’ın genetik faktörüne de dikkat çeken Prof. Dr. Tanrıdağ, hastalığın 50-70 yaş aralığında başlaması durumunda genetik olması yüksek olduğunu, 80’den sonra başlayan durumlarda ise bu ihtimalin azaldığını halinde bu ihtimalin azaldığını söyledi.

Biyolojik yaşlanmaya bağlı olarak beynin de zayıfladığını ve buna bağlı olarak Alzheimer’ın görülme sıklığının da arttığını kaydeden Prof. Dr. Tanrıdağ, “Hastalığın görülme oranı 65 yaş civarında %5 iken, 80 yaşından itibaren bu rakam %40’a ulaşır ve giderek artar” diyor.

Depresyon, alzheimera neden olan önemli bir faktör!

Hastalık 10-15 yıl önce beyinde başlıyor

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, yapılan araştırmalarda kronik depresyonu olan insanlarda aynı yaş grubuna göre Alzheimer hastalığının en az 2 misli daha sık rastlandığını belirterek, “Dolayısıyla depresyon belirtileriyle Alzheimer hastalığının erken başlangıç belirtileri tamamıyla iç içe geçmiştir. Beyindeki değişiklikler hastalık belirtilerinden çok önce ortaya çıkar. Hastalığın başlangıç belirtilerinin tespitinden geriye doğru gidersek Demans’ın ya da Alzheimer hastalığının en az 10-15 yıl önce başlamış olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla