Küf, alerjik astım için ciddi risk yaratıyor

Kategori: Allerji / Astım Print

yonca-nuhogluYeni nesil nesil evlerde kullanılan izolasyon yöntemlerinin küflenmeye neden olduğunu, artan küflenmenin ise alerjik astım için ciddi bir risk yarattığını söyleyen alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, küfün yarattığı riskler ve alerjik astım hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Küflerin görünümlerinin yeşilden siyaha dönüşebildiğine, bazen renksiz olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Nuhoğlu, “Kendine özgü kokusu olan küfler ev havasına uçucu organik bileşikler yayar; bu yayılan maddeler hiç bir sağlık problemi olmayan kişilerde dahi öksürük, nefes darlığı gibi solunum problemlerine sebep olur. Ev içi hava kirliliği acısından sigara ile eşdeğer öneme sahip olan küfler, aynı zamanda alerjiye yatkınlığı olan kişilerde “küf alerjisi” oluşumuna yol açar” diye konuştu.


Belirtileri nelerdir?

Prof. Dr. Nuhoğlu küf alerjisinin, kimi bireylerde burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi belirtiler oluşturduğuna; kimi bireylerde ise bu bulgulara öksürük, hırıltı-hışıltı ve nefes darlığı yakınmaları eklendiğine dikkat çekiyor. Kapalı mekanlarda küflerin yaydığı uçucu organik maddeler, herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerin sadece atak geçirmesine sebep olmuyor aynı zamanda hastalık bulgularını kötüleştiriyor.

 

Küf nerelerde oluşuyor?

Alerji Uzmanı Nuhoğlu küflerin, sıvası hasar gördüğü için su çeken duvarlarda; ev içi nem miktarı yüksek olduğu için nemlenen duvar kâğıtlarında, su boruları su sızdırdığı için yeşillenen banyo karolarında veya devamlı su aktığı için çürüyen mutfak dolaplarında oluştuğuna değiniyor. Küfün yaşam alanı olarak rutubetli ve güneş görmeyen ortamları sevdiklerini belirtiyor.  Hasta bina sendromu denilen eski bakımsız binalarda yaşayan kişilerde görülen sağlık sorunlarının en önemli kaynağının küf olduğunu vurguluyor. Kış aylarında da yüzme sporu yapmak isteyenlerin, kapalı yüzme havuzlarında nem nedeniyle oluşan küfe dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Astım hastalarına yüzme iyi gelse bile kapalı yüzme havuzlarının küf gelişimine yatkın olması nedeniyle astım atakları açısından riskli bölgeler olduğuna önemle değiniyor.

Çocuk ya da Erişkin Alerjik Astım Hastalarının Küften Uzak Durmak İçin Alması Gereken 10 Önlem:

1-    Ev havasında nem miktarını bir nem ölçer yardımıyla belirlemek ve  %45’in üzerinde ise nemi düşürmek için girişimde bulunmak,
2-    Ev içinde mutfak ya da banyoda kaçak yapan bir boru varsa bir an önce tamir yoluna gitmek,
3-    Duvarların su almasına neden olan bir sıva çatlağı varsa tamir ettirmek,
4-    Ev içinde güneş görmeyen hava almayan kapalı alanlar varsa havalandırma yoluna gitmek,
5-    Rutubet sorunu olan alanların halı ile kaplamamak,
6-    Yer kaplamalarında küf oluşmuşsa hepsini atarak yenilemek,
7-    Banyoyu ve mutfağı kullandıktan sonra bu alanların iyi havalanmasını sağlamak,
8-    Evde nem miktarını azaltmak için klima ya da nem giderici alet kullanmak,
9-    İç dış sıcaklık farkına bağlı terleyen duvarlara küf oluşmadan önce izolasyon uygulamak,
10-   Sert zeminlerde oluşmuş küfü astım hastalarının evde olmadığı bir zamanda çamaşır suyu, oksijenli su veya su ve sabunla fırçalamak suretiyle temizlemek,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla