Laboratuvarda kasılabilen ilk kas hücresi üretildi

Kategori: Güncel / Literatür Print

Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar dünyada ilk kez dış uyaranlarla kasılarak, tepki verebilen insan iskelet kasını laboratuvar ortamında çoğaltmayı başardılar. Elektriksel pulslar, biyokimyasal sinyaller ve farmasötiklerle uyarılabilen bir kas ürettiler.

Laboratuvarda yetiştirilen doku sayesinde insan kaslarında yeni ilaçlar ve hastalıklar test edilebilir. Duke Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Nenad Bursac ve Bursac Laboratuvarı’ndan Lauran Madden eşliğinde yürütülen araştırma erişimli eLife dergisinde yayınlandı.

“Bu işin asıl güzelliği klinik denemeler için bir petri kabının yeterli olabilmesi. Bu sayede ilaçların etkinliğini ve güvenliğini hastanın sağlığını riske atmadan deneyebileceğiz. Ayrıca bu sayede özellikle biyopsi almanın zor olduğu nadir hastalıkları ilişkin fonksiyonel ve biyokimyasal sinyalleri yeniden üretebiliriz,” diyor araştırmacılar. Bursac ve Madden küçük daha önceden kök hücre olarak çalışılmış fakat henüz kas hücresi olmamış insan hücreleri üzerinde çalışarak işe başladı. Sonrasında bu miyojenik öncülleri 1000 kattan fazla genişleterek sonra onları destek için besleyici jelle dolu 3D kalıplara yerleştirerek onları hizaladı. Böylece bu hücreler fonksiyonel kas fiberlerine dönüştü.

Madden yeni kasların insan vücudundaki dokuya ne kadar benzerlik taşıdığını bulmak için bazı baraj testlerine odaklandı. Sonrasında ise kasların elektriksel stimülasyona ne kadar doğru bir şekilde tepki verdiğini gördü. Bu laboratuvarda üretilen kaslar için bir ilk niteliğinde. Ayrıca sinyal yollarının sinirleri kasları bozmadan fonksiyonel bir şekilde etkilediğini gösterdi. Bu kaslar tıbbi testler için kullanılabilir. Bursac ve Madden sayede çeşitli ilaçların, özellikle de kolesterol ve klenbuterolü düşürmek için kullanılan statinlerin (atletler için performans geliştirici) etkilerini görmek için kullanılabileceğini düşünüyor.Ayrıca Bursac’ın grubu biyopsi hücreleri yerine indüklenmiş pluripotent kök hücrelerinden kasılabilen kas hücreleri üretmeye çalışıyor. Araştırmacılar böylece çileli kas otopsileri yerine hastadan sadece küçük bir deri veya kan örneği alarak alarak indüklenmiş pluripotent hücreleriyle kas hücreleri üretmek için uğraşıyorlar.
kas-hücreleri

Kaynak: Lauran Madden, Mark Juhas, William E Kraus, George A Truskey, Nenad Bursac.Bioengineered human myobundles mimic clinical responses of skeletal muscle to drugs. eLife, 2015; 4 DOI: 7554/eLife.04885 Kaynak :ScienceDaily. Yazının orijinal Türkçe çevirisini görmek için: Gerçek Bilim

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla