Göz cerrahisinde devrim yaratan teknoloji Türkiye’de

Kategori: Göz Sağlığı Print

Türkiye’de ilk lazerle katarakt ameliyatı Dünyagöz’de yapılacak!

İSTANBUL – Dünyagöz Hastaneler Grubu, Türkiye’yi bıçaksız katarakt cerrahisi ile tanıştırıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak Femto Saniye Lazer teknolojisi ile katarakt ameliyatında komplikasyon riskini minimuma indirecek ve ameliyat sırasında hastaya yüksek güvenlik ve konfor sağlayacak. Aynı ameliyatla uzak ve yakın göz içi mercekleri implantasyonu ile gözlüklerden de kurtulmak mümkün. El becerisi ve mekanik aletlerin devre dışı bırakılması mikron düzeyinde ameliyatların yapılmasını mümkün kılacak. Lensin sertliğine bağlı olarak %100 ile % 40 arasında daha az enerji kullanılması ameliyat esnasında gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkma riskini de en aza indiriyor.

Yeni yöntem ile katarakt ameliyatlarında bugüne kadar kullanılan bıçaklı yöntemin aksine artık hastaların gözlerine el değmeden lazerle cerrahi müdahale yapılacak. Böylece ameliyat esnasında ortaya çıkabilecek istenmeyen etkiler en aza indirilmiş olacak. Göz cerrahisinde aynı zamanda ameliyatın en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanmasını sağlıyor. Bu sayede hastalar tek bir operasyonla kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarından da gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile kurtulabiliyor.

Yöntemin geliştiren Prof. Dr. Nagy Türkiye’ye geldi
Yeni teknolojinin Türkiye’ye gelmesi dolayısıyla Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya dünyada lazerle katarakt ameliyatlarını ilk yapan doktor Prof. Dr. Zoltán Zsolt Nagy de katıldı. Bıçaksız lazerle tedavinin katarakt hastaları için bir devrim niteliği taşıdığını anlatan Prof. Dr. Nagy, Amerika’dan getirilen yeni teknoloji sayesinde ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonların en aza ineceğini; bu sayede göz nakline (kornea nakline) kadar varabilen komplikasyonların azaltılabileceğini kaydetti. Femto Saniye Lazer teknolojisinin dünya genelinde sadece Amerika, İspanya, Kanada, Almanya ve İtalya’nın da bulunduğu nu söyleyen Prof.Dr. Nagy, az sayıda ülkeden sonra artık Türkiye’de de uygulanacağını açıkladı.   

Yeni teknoloji ile yapılacak katarakt ameliyatları hakkında bilgi veren Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, “Cihaz, sağlıkta yüksek kaliteyi temsil eden FDA ve CE onayına sahip.  Türkiye’ye ilk olarak Dünyagöz Grubu’nda uygulanmaya başlayacak. Bu yeni teknoloji hastalara kataraktın yanı sıra aynı ameliyatta gelişmiş göz içi mercek seçenekleri ile  uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulma seçeneği sunuyor. Bu teknoloji ile bıçak kullanılarak göz içine girilip gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarının zaman içerisinde ortadan kalkacak” dedi.

Yeni yöntem önemli avantajlar sağlıyor
Katarakt ameliyatlarında önemli olan hususlardan birinin hastanın gözündeki katarakt alındıktan sonra yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın kusursuz olarak hazırlanabilmesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Devranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için yeni teknolojide hastanın gözü mikron biriminde çok hassas bir şekilde ölçülüp lazer ışınlarıyla merceğin ön zarının açılması sağlanıyor. Halen kullanılan eski yöntemde ise bu zarın korneanın neresinden ve hangi çapta açılacağı hekim deneyimine bağlı olarak mekanik aletlerle yapılıyor. Bu zar hekimin istediği çapta ve düzgünlükte olmamış ise özellikli mercek kullanımının başarısını azaltıyor. Yeni teknoloji ile hastanın göz merceğinin istenilen çapta lazerle açılan ön zarı kolaylıkla alınıyor ve sonra da hekimin yerleştireceği özellikli göz merceğiyle katarakt ameliyatı tamamlanmış oluyor. Yeni teknoloji hastaya yüksek güvenlik ve konfor sunuyor.”

Uygulama operasyon süresini de kısaltıyor
Dünyagöz Grubu Ataköy Hastanesi Medikal Sorumlusu Prof. Dr. Akif Özdamar ise, yeni teknolojide kataraktın göz içerisinden eskiye göre lensin sertliğine bağlı olarak %100 ile % 40 arasında daha az enerji kullanılarak alındığını açıkladı. Prof. Dr. Özdamar, “Kataraktı ses dalgası kullanılarak göz içerisinde parçalayıp alıyorduk. Yeni yöntem sayesinde lazer ile kataraktı istediğimiz şekilde ve istediğimiz sayıda kesip oluşan küçük parçacıkları göz dışına vakum ile ya da düşük enerjide emülsifiye ederek alabiliyoruz. Laser ile kataraktın küçük parçacıklara ayrılması işlemi göz içinde mekanik aletlerle parçalama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, ameliyat esnasında gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkma riskini de en aza indirmektedir” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla