Madx Mat Moleküler Alerji Testi Nedir?

11 Nisan 2021   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Allerji / Astım Print

Yeni nesil teknoloji ile geliştirilen bir test olan moleküler alerji testi, bileşene dayalı bir testtir ve tek bir testle kişinin neredeyse tüm alerjileri hakkında bilgi verir. 300 alerjen ve bileşeni saptayan bu test, alerjik reaksiyona neden olan alerjen maddenin bileşenini de saptayarak, alerjiyi oldukça kapsamlı bir şekilde inceler.

Moleküler Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Moleküler alerji testi, az miktarda kan örneğinin nano teknoloji kullanılarak incelenmesine dayanan bir test yöntemidir. Alerjiye neden olan polen, besin, ev tozu akarı, arı gibi çeşitli alerjenlere karşı spesifik IgE miktarını ölçerek hem solunum yolu hem de besin alerjileri ile ilgili bilgi veren moleküler alerji testi, aynı zamanda vücudun alerjik yapısı ile ilgili de bilgi verir. Biyochip yöntemi kullanılarak yapılan test, alerjenlerin özütlerini ve moleküllerini inceler.

Moleküler Alerji Testini Kimler Yaptırabilir?

Alerjisi veya alerji şüphesi olan herkes moleküler alerji testini yaptırabilir. Bununla birlikte moleküler alerji testinin yapılmasının fayda sağlayacağı durumlar şu şekilde belirtilebilir:

  • Standart alerji testleri ile alerjiye neden olan maddenin belirlenemediği yetişkin ve çocuklar,
  • Deri veya kan testlerinin sonucunda çok sayıda alerjisi çıkan kişilerde alerjinin daha detaylı incelenmesi için,
  • Besin alerjisi olan kişilerde, yiyeceğin içindeki bileşenleri saptayarak çapraz reaksiyonu bulmak için,
  • Çoklu gıda alerjisi olan kişilerde daha kapsamlı sonuçlar almak için,
  • Oral alerji sendromu (ağız ve dudak çevresinde meydana gelen belirtiler) olan hastalar için,
  • Göz alerjisi, astım, alerjik nezle, besin alerjisi, arı alerjisi, ağır egzama, kronik ürtikeri olan kişilerde alerjinin nedeninin daha iyi belirlemek için,
  • Besin alerjilerinde alerjinin fırınlamaya dayanıklı olup olmadığını belirlemek için,
  • Alerji aşısı olacak kişilerde aşının bileşene dayalı yapılmasını sağlamak için,
  • Alerjik şok geçiren çocuk ve yetişkinlerde nedeni saptamak için moleküler alerji testinin yapılması yarar sağlayacaktır.

Alerji testi nedir, nasıl yapılır? Alerji testinin yan etkileri nelerdir?

Moleküler Alerji Testi ile Saptanabilen Alerjiler Nelerdir?

Moleküler alerji testi (Alex testi) oldukça kapsamlı bir testtir tek bir test ile ev tozu, arı alerjileri, besin alerjileri, polen, küf, evcil hayvan alerjileri saptanmaktadır. Alerjiye neden olan 300 alerjen ve bileşen az miktarda kan örneğinin incelenmesi ile ortaya çıkarılır.

Moleküler alerji testi (Madx) aynı zamanda vücudun alerjik yapısı hakkında da bilgi verir. Tüm bunların yanı sıra moleküler alerji testi ile çapraz reaksiyona neden olan karbonhidrat yapısındaki maddeler ortadan kaldırıldığı için alerjiyle ilgili daha doğru sonuçlar alınır. Ayrıca, alerjen içinde saptanan moleküller sayesinde alerjinin gerçek bir alerji mi olduğu ya da diğer alerjenlerden etkilenen bir molekül mü olduğu ortaya çıkarılır.

Moleküler Alerji Testi Etkili Alerji Aşısı Yapılmasını Sağlar

Alerji aşılarında, aşının içine konulacak madde önemlidir. Moleküler alerji testi ile alerjenin bileşeni saptandığı için, alerji aşısının içine konulacak maddeler daha net bir şekilde belirlenebilir. Bileşen dayalı alerji testleri ile alerji aşıları daha güvenli sonuçlar verir.

Önemli Noktalar

* Moleküler alerji testi, kandan nano teknoloji ile yapılan bir testtir ve oldukça kapsamlı sonuçlar verir.
* Moleküler alerji testi kısmen manuel bir testtir. Bu sebeple alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Testin sonucunda çıkan değerlerin yorumlanması bilgi gerektirir.
* Tek bir testler kişinin neredeyse tüm alerjileri ortaya çıkarılır.
* Alerjinin şiddeti, ne kadar süre devam edeceği, vücudun alerjik yapısı gibi bilgiler moleküler alerji testi ile elde edilir.
Kaynak: https://molekuleralerjitesti.com/molekuler-alerji-testi-nedir

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla