Meme kanserinde yeni bir tedavi seçeneği

Kategori: Onkoloji Print

Astım tedavisinde kullanılan tranilast, meme kanserinin yayılımını önlüyor

St. Michael Hastanesi uzmanlarından Dr. Gerald Prud’homme’un yayınladığı yeni bir çalışmaya göre, Japonya’da ve Kore’de astım tedavisinde sıkça kullanılan tranilast isimli ilaç, kemoterapiye dirençli meme kanseri hücrelerinin yayılmasını önlüyor. Dr. Prud’homme, Japonya ve Güney Kore’de onaylanan, fakat Kanada ve Amerika’da henüz kullanılmayan tranilast adlı ilacın, yaklaşık 20 yıldır astım ve alerjik rinit ve atopik dermatit gibi alerjik hastalıkların tedavisinde kullanıldığını belirtti. Dr. Prud’homme, yaptığı çalışmada tranilast meme kanserinin yayılmasını önlediğini açıkladı.

Araştırmacılar, çalışma kapsamında diğer kanser hücrelerini tetikleyen meme kanseri kök hücreleri yetiştirdi. İki gruptan oluşan farelerin bir grubuna tranilast ejekte edildi. Dr. Prud’homme ve ekibi, çalışma sonunda ilacın primer kanserli tümör dokularını %50 oranında azalttığını ve kanserin akciğer sıçramasını önlediğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, kanser hücresinde tranilasta bağlanan ve kansere karşı savaşan bir molekül saptadı. Tranilast, arilhidrokarbon reseptörü (AHR) olarak bilinen ve hücre büyümesini ve bağışıklık sistemini düzenleyen bir moleküle bağlanır. Bu da ilacın, alerjiler, inflamatuvar hastalıklar ve kansere karşı yararlı etkilerini ortaya çıkarıyor.

Dr. Prud’homme, ilk kez tranilastın meme kanseri tedavisinde ümit verici sonuçlar verdiğini ve eş zamanlı ilaç kullanan hastalar tarafından da iyi tolere edildiğini belirtti. Dr. Prud’homme, çalışmanın olumlu sonuçları olduğunu ve ilacın farklı meme kanseri türlerinde de etkili olup olmadığını ve diğer antikanser ilaçları ile etkileşimlerini öğrenmek için başka çalışmalara ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Prud’homme, kanser hastalarının yer aldığı klinik çalışmaların birkaç yıl içerisinde yapılabileceğini belirtti. Çalışma PLoS ONE dergisinde yayımlandı.

KAYNAK: Gérald J Prud’homme, Yelena Glinka, Anna Toulina, Olga Ace, Venkateswaran Subramaniam, Serge Jothy. Breast Cancer Stem-Like Cells Are Inhibited by a Non-Toxic Aryl Hydrocarbon Receptor Agonist. PLoS ONE, 2010

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla