Mitral kapak tamiri hastanın ömrünü uzatıyor

Kategori: Cerrahi, Kalp Hastalıkları Print

cengiz-koksalYapay kalp kapakları hastanın yaşam kalitesini düşürebiliyor
Kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendisini gösteren ve daha çok genç kadınlarda görülen mitral kapak problemlerinde artık kalp kapağı değiştirilmeden tamir edilerek hastanın yaşam kalitesi arttırılıyor. Anadolu Güney Genel Sekreterliği-Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Cengiz Köksal mitral kapak ameliyatları hakkında bilgi verdi:

Yapay kalp kapaklarının bazı dezavantajları var

Kalpte bulunan 4 kapakçıktan sol kulakçık ile sol karıncık arasında yer alan kapağa denilen mitral kapak, tıbbın en zorlandığı alanlardan biri olma özelliğini hâlâ koruyor. 1960’lardan bu yana yapılan mitral kapak ameliyatlarında hastalara ameliyatla metal ya da biyolojik olmak üzere 2 tür yapay kalp takılıyor. Ancak yapay kalp kapaklarının bazı dezavantajları bulunuyor. Kendi kapağı metal kapakla değiştirilen hasta, en başta infeksiyon riskiyle karşılaşmanın yanı sıra ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmak ve bu yüzden de ilacın dozunu ayarlamak için her 2 haftada bir kan testi yaptırmak zorunda kalıyor.
kalp-anemi-simgeÇünkü aksi halde metal kapak üzerinde pıhtı oturabiliyor ya da fazla ilaç alımında beyin kanamaları meydana gelebiliyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanma zorunluluğu ise genç kadınların çocuk sahibi olmasını güçleştirirken, ağır işte çalışanları iş yaşamından uzaklaştırıyor. Diğer bir alternatif olan biyolojik kapakta ise kan sulandırıcı ilaç kullanma zorunluluğu ortaya kalkıyor. Ancak bu sefer de kapağın ömrü 12-13 yıl ile sınırlı olduğu için hastanın ikinci kez ameliyat olması gerekiyor.

Kapak değişiminden çok tamiri üzerine gidilmesi gerekiyor
Daha çok genç kadınlarda görülen doğuştan gelen kalp kapağının çökmesi, çocukluk döneminde geçirilen ateşli romatizma ve yaşlılıkla birlikte dokunun zayıflaması sonucu ortaya çıkan mitral kapak problemlerinde artık yeni bir aşamaya geldik. Kapak, değiştirilmeye gerek kalmadan tamir edilebiliyor.
kalp-dikisİdeal kalp kapağı hastanın kendi kapağıdır. Ameliyattan ziyade önce hastanın kapağını tamir etmeye çalışmak, hem kapak değişimlerine göre hastanın ömrünü uzatan hem de hastayı, doktora bağımlılıktan kurtaran bir şey. Ateşli romatizmanın neden olduğu kireçlenmeler nedeniyle ateşli romatizmaya bağlı kapak problemlerinin ancak yüzde 20’si tamir edilebiliyor. Türkiye’de yüksek oranlarda olan kalp değişiminin azaltılarak kapağın nasıl tamir edileceğinin üzerine gidilmesi gerekiyor.

İdeal kapak henüz bulunamadı
Hastanın kendi dokusu kullanılarak kapakta yapılan yenilenmeye ismini veren kapak tamiri, kişiye özel giysi dikmeye benzer. Hazır giyimde nasıl ölçüler tutmuyorsa, yapay kapağın da kendi kapağınız gibi olması mümkün değil. 60 yıldır kapak değiştirme ameliyatları yapılıyor olmasına rağmen hâlâ ideal kapak bulunamamıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla