MRI ile osteoartrit erken evrede teşhis edilebilir!

6 Ekim 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

NYU Langone Tıp Merkezi Ortopedik Cerrahi ve Radyoloji Departmanı araştırmacıları, MRI teknikleri ile eklem kıkırdak mikro yapısındaki küçük değişikliklerin saptanabileceğini ve MRI’ın erken başlangıçlı osteoartrit için tanısal bir araç olarak kullanılabileceğini saptadılar. Osteoartritli hastaları belirlemek için bu tekniklerden yararlan hekimler, erken teşhis ile hastaların eklem yapısını uzun süreli koruyabilir.

Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeons’ta yayımlanan çalışmanın araştırmacılarından Dr. Laith Jazrawi, görüntüleme teknolojilerinin artık daha hassas ve güçlü olduğunu ve kıkırdağı oluşturan ve osteoartritin habercisi olan su, kondrosit ve kolajen lifleri ve protein moleküllerinin dengesinde görülen küçük değişiklikleri tespit edebildiğini belirtti. Dr. Jazrawi, aktif ve 1950 kuşağına ait kişilerde yaşa bağlı olarak eklem ağrılarının oluşabildiğini ve bu görüntüleme tekniklerinin laboratuardan çıkarılıp, hastaların yararına kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Klinik uygulamada standart, eklem ağrısı veya bilinen artriti olan hastalarda kıkırdak kalitesini değerlendirmek için, kıkırdağın morfolojik bütünlüğünü inceleyen konvansiyonel MRI tekniğinin kullanılmasıdır. Laboratuarda ise; radyoloji uzmanları, ortopedi cerrahları ve romatologlar osteoartritin neden olduğu kıkırdak hasarını değerlendirecek MRI teknolojisini ve biyokimyasal görüntüleme yöntemlerini geliştirmek için işbirliği yapar. Hasarlı kıkırdak dokusunda su ve kolajen molekülü konsantrasyonunda, mikro ve makro kolajen yapısında ve özel bir protein olan glikozoaminoglikan konsantrasyonlarında küçük çaplı değişimler görülür. Yapılan çalışma bulguları, genç hastalarda MRI teknikleri ile erken başlangıçlı osteoartritin teşhis edilebileceğini ortaya koymuştur. Bu, hastalığın progresyonunun durdurulması için erken tedavi anlamına gelir.

Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Michael P. Recht, yenilikçi MRI tekniklerinin geliştirilmesi ve optimize edilmesi ile geri dönüşümsüz yapısal ve morfolojik değişimler meydana gelmeden önce, artritin muhtemel tedavilerinin anlaşılması için yeni bir bakış açısının ortaya çıkacağını belirtti.

KAYNAK: Advances in Magnetic Resonance Imaging of Articular Cartilage. Jazrawi, Laith M., Alaia, Michael J., Chang, Gregory, FitzGerald. JAAOS: 2011 19: 420-429

Makalenin tam metnine aşagıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla