MS (multipl skleroz) hastalığı belirtileri

Kategori: Beyin Hastalıkları Print

ms-hastalığı-belirtileriMerkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS, erkeklerde kadınlara oranla daha seyrek görülmesine rağmen daha ağır seyrediyor. Görme bulanıklığı, çift görme, denge bozulması, duyu ve kuvvet kayıplarının da MS’in belirtilerinden bazıları olduğunu belirten uzmanlar erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, MS (multipl skleroz) belirtileri ile ilgili şu bilgileri verdi:

MS (Multipl Skleroz) belirtileri

“Merkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS, görme bulanıklığı, çift görme, görüntünün kayması gibi görme bozuklukları, bir kolda bacakta ya da her iki bacakta güçsüzlük, yürümede dengesizlik, bir veya iki elde titreme, uyuşma, idrar kaçırma ya da yapamama gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

MS, otoimun özellikler içeren yani imunite sisteminin çalışmasındaki düzensizlikler sonucu oluşmaktadır. Beynin ve omurilikteki miyelin denilen beyin hücre kılıfın hasarlanması sonucu iletişim problemi olmaktadır. Bunun sonucunda ataklar şeklinde nörolojik problemler görülmektedir.

MS belirtilerinin süresi önemli

MS,  çeşitli duyularda algılama problemleri, geçici felç ve güç kaybı, anormal kas spazmları ve hareket problemleri, denge zorlukları, konuşma ve görme bozuklukları, yutmada zorluk, aşırı yorgunluk,  çeşitli ağrılar, depresyon gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Günler içinde ilerleyen ve belli bir süre sonra en yüksek seviyeye çıkan belirtiler bir süre sonra düzelmektedir. 24 saatte ya da daha kısa sürede sona eren sorunlar çoğu zaman MS hastalığının belirtisi değildir.

MS (Multipl Skleroz) erkeklerde daha seyrek ama daha ağır seyrediyor

MS genellikle genç yaşta görülmektedir. Genç erkeklerde daha seyrek görünmesine rağmen daha ağır seyretmektedir. MS tedavisi iki türlü olmaktadır. Birincisi atak olunca atak tedavisi. Ikincisi de atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak amacıyla verilen tedaviler.

MS (Multipl Skleroz) genetik özellikleri olan hastalık!

MS genetik özellikleri de olan bir hastalık. Aile içinde de sıklığı artabiliyor. MS tanısı almış kişiler için hayat tarzında değişiklikler öneriyoruz. Bunlardan en önemlisi vücut ısısını artıraracak faliyetlerden uzak kalması gerekiyor.”

MS’in en önemli belirti yorgunluk!

Görme bulanıklığı, çift görme, denge bozulması, duyu ve kuvvet kayıplarının da MS’in belirtilerinden bazıları olduğunu belirten  Dr. Şalçini, “MS’te en ciddi olmasa da en sık görülen belirti yorgunluk. Her bir belirti ve bulgu için tedavi yaklaşımları, rehabilitatif yaklaşımlar için zamanında adım atılması çok önemli” uyarısında bulundu.

Multipl Skleroz (MS) hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla