Nöromonitörizasyon tekniği ile omurga ameliyatlarında felç riski minimuma iniyor

Kategori: Cerrahi Print

Ortopedi-ve-Travmatoloji-Uzmanı-Doç.-Dr.-Çağatay-Öztürk-(2)Omurga ameliyatlarında karşılaşılan felç riski yeni sistemler sayesinde minimum seviyeye iniyor. Türkiye’de de sınırlı sayıda doktor tarafından kullanılan Nöromonitörizasyon sistemi, felç riski olan ameliyatlarda hastaların umut ışığı oluyor.

Son zamanlarda tıp alanındaki teknolojik gelişmeler hastalar için büyük umutlar doğuruyor. Omurga ve benzeri ameliyatlarda felç riskini minimum seviyeye indiren Nöromonitörizasyon sistemi Türkiye’de sınırlı doktor tarafından ameliyatlarda kullanılıyor.

Nöromonitörizasyon sistemini ameliyatlarında kullanan ve olumlu sonuçlar alan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk sistemin özellikle omurga ameliyatlarında çok büyük bir yarar sağladığının altını çiziyor.

Nöromonitörizasyon sistemi nedir?

Nöromonitörizasyon sisteminin Fıtık ameliyatlarında felç riskini neredeyse ortadan kaldırdığını anlatan Doç. Dr. Çağatay Öztürk sistemin çalışma şeklini şu şekilde dile getiriyor; ’’Omurgada, operasyon esnasında omuriliğe herhangi bir zarar verilip verilmediğini gösteren ve anında bize haber verebilen Nöromonitörizasyon sistemi, hastanın felç kalma olasılığını bildirdiği için riski de azaltıyor. Türkiye’de ilk olarak 2002-2003 yıllarında gelen bu sistem yaygın olarak 2008-2009 yıllarından sonra kullanılmaya başlandı. Sistem sayesinde ameliyat esnasında cerrah psikolojik olarak da rahatlıyor. Sistemin olumlu sonuç verme oranı yüzde 97-98 kadar. Hastaların felç kalma riskini nöromonitörizasyon sistemi sayesinde ameliyat esnasında görüp müdahale etmek tıp açısından büyük bir ilerleme.”

Nöromonitörizasyonu ameliyatlarında başarıyla kullanan Doç. Dr. Çağatay Öztürk bu sistemin anestezi ile çok etkili olduğunu ve koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğini açıklamalarına ekliyor; ’’Nöromonitörizasyon sisteminin anestezi ile büyük bir koordinasyon içinde olması gerekir. Anestezi dediğimiz şey aslında kasların felç olması demektir. Sistemin kullanıldığı ameliyatlarda çok derin anestezi olmaması gerekir. Kaslara verilen elektriğin geri dönmemesi ameliyattan değil anesteziden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple nöromonitör teknisyeninin anestezi doktoru ile çok sıkı iletişim içinde olması gerekir.’’

Türkiye’de bu sistemi kullanan sınırlı doktorlar arasında yer alan Doç. Dr. Çağatay Öztürk, sistemin felç riski oluşacak ameliyatlarda hastalara büyük bir umut kaynağı olduğunu belirtiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla