Tıpta bir ilk: NOSETS yöntemiyle vajinadan böbrek nakli

Kategori: Güncel / Literatür Print

Türkiye’de ilk kez uygulanan yeni bir cerrahi yöntemle 7 yaşındaki bir çocuğa annesinden vajinal yolla alınan böbrek nakledildi. Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonun sonuçlarının oldukça başarılı olduğu duyuruldu. Doğal Açıklık Cerrahisi olarak adlandırılan NOTES yöntemiyle Ayşe Bulut’un böbreği vajinadan çıkartılarak kızı Merve Bulut’a nakledildi.

Vericinin vücudunda hiçbir kesik olmuyor
Dünyada sadece 2 yıldır uygulanan Doğal Açıklık Cerrahisi (NOTES yöntemi Türkiye’de ilk olarak 35 yaşındaki Ayşe Bulut’a uygulandı. 35 yaşındaki anneden vajinal yolla çıkardığı böbreği, Ayşe Bulut’un 7 yaşındaki kızı Merve’ye nakleden Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, bu operasyonun Türk tıp tarihinde bir ilk olduğunu belirtti.

NOTES yönteminin konvansiyonel cerrahiye göre pek çok avantajı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gürkan şu bilgileri verdi: “Bir şey çıkartmak için neden vücudu keselim! Bu yöntemle vajina ile rahmin yerleştiği yerdeki yumuşak dokuda 2-3 cm’lik bir kesi yapıyor ve böbreğe buradan erişip vajina kanalından dışarı çıkarıyoruz.  Vericinin vücudunda kesik oluşmuyor, pansiyon gerekmiyor ve iyileşme çok hızlı sağlanıyor. Bu yöntemle dalağı, safrakesesini ya da istenen her organı rahatlıkla çıkartabiliyoruz.”

Sonuç ABD’den iyi
Yöntemin ilk kez 2 yıl önce ABD’de uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Alihan Gürkan, “ Bu yöntemle ilk operasyon ABD’de yapıldı. ABD’deki bu ameliyat 3 saat sürdü. Böbrek 3 dakika boyunca oksijensiz kaldı. 5 dakikadan fazla böbrek oksijensiz kalırsa yaşayamıyor. Merve’nin ameliyatı ise 2 saat 30 dakika sürdü. Böbrek 2 dakika 30 saniye oksijensiz kaldı. Merve’nin işlevini yitiren 3 cm’lik böbreğin yerine takılan böbrek 10 cm. Yaptığımız işlem sıkışık otobüste dirsek atmak. Merve’nin iç organlarını yerine iterek böbreği yerleştirdik” dedi.

Organ bağışlayan insanların, bir hayat bağışladıklarını söyleyen Prof. Dr. Alihan Gürkan, bu kişiler için en iyi yöntemi sunmak istediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar bir hayat bağışlıyorlar, biz de ekip olarak onlara tıbbın en son, en konforlu olanaklarını sunmak istiyoruz. Bu bütün modern organ nakli merkezlerinin canlı vericilere karşı olan borcudur. Ayşe Bulut’un böbreğini çıkarırken kullandığımız yöntem de, cerrahi de tıbbın son noktası. Türk insanına da bu konforu yaşatmak istedik. International Hospital Organ Nakli Merkezi’nde, çok deneyimli bir ekibimiz var. Kendi alanında dünyada pek çok ilki gerçekleştirdi. Böyle bir ekip olarak, yeni bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.”

Böbrek nakli yapılan 7 yaşındaki Merve 4 yaşındaki bir çocuk kadardı
Cengiz Bulut ile Ayşe Bulut’un 7 yaşındaki kızları Merve’nin böbrek yetmezliği sorunu olduğu henüz anne karnındayken tespit edildi. Ayşe Bulut 6 aylık hamileyken doktorlar bebeğin böbreklerinde küçülme olduğunu söylediler. Doğduğu günden bugüne böbrek yetmezliği nedeniyle birçok sorun yaşayan küçük Merve, yaşıtlarıyla koşup oynayamıyor ve onlar gibi gelişemiyordu. 7 yaşında olmasına rağmen 4 yaşındaki bir çocuk görünümünde ve 13 kilo olan Merve’nin tedavisi için tek şansı böbrek nakliydi.

Türkiye’de bir ilk, ona anneler günü hediyesi oldu
Böbrek nakli söz konusu olunca hem annesi hem de babası böbreklerini Merve’ye vermek istedi. Ayşe Bulut’un dokuları kızıyla tam uyuştu. Bu nedenle naklin anneden kızına yapılmasına karar verildi. Operasyon Türkiye’de ilk kez uygulanan çok özel bir yöntemle gerçekleşti. “NOTES” denilen yöntemle Ayşe Bulut’un böbreği vajinal yoldan çıkartıldı ve kızına nakledildi. Hayatının en anlamlı Anneler Günü’nü yaşadığını söyleyen Ayşe Bulut, “Kızım 7 yıl önce doğdu diyordum ama artık, onu bir kez daha doğurdum diyorum. Sanki kızımı ikinci kez dünyaya getirdim. Benden çıkarılan böbrekle onun hayatına sağlıklı devam etmesi benim için dünyalara bedel.  Yaşadığımız tüm acılar geride kaldı. Artık benim kızım da arkadaşlarıyla gönlünce koşup oynayabilecek. Onun yeniden hayata dönüşü, hayatım boyunca alabileceğim en güzel anneler günü hediyesi oldu” diye konuştu.

Anne Ayşe Bulut, dünden bugüne yaşadığı duyguları anlatıyor: “ 6 aylık hamileyken  testler yapıldı ve ‘Merve’nin böbreklerinde küçülme var’ dediler. Doğar doğmaz  tedavisi başladı. Diyalize girecek dediler. 7 yıl tedavi gördü. Akçabat’tan ayda bir Trabzon’a üniversite hastanesine gidiyorduk tedavi için Merve için de bizim için de zordu. Merve hassas bir çocuktu, ben üzülmeyeyim diye ağrıdığı yeri bile söylemezdi. Yıllarca uğraştık en sonunda böbreklerinin bittiğini söylediler. Bir doktor daha önce niye getirmediniz, böbrek nakli olabilirdi dedi ve burayı tavsiye etti. Her zaman Merve’ye bir hayat vermek istedim. Sonunda gerçekleşti, sonunda mutlu oldum. Bir kez daha dünyaya getirmiş oldum kızımı. Allah’ıma çok yalvarıyordum canımdan can gitse Merve ye, Allah dualarımı kabul etti.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla