Novartis, bilim insanlarını BioCamp’ta buluşturdu

Kategori: Sektör Print

İSTANBUL – Dünyada AR-GE alanında en çok yatırım yapan firmalardan birisi olan Novartis, tarafından her yıl biyoteknoloji alanında başarılı yüksek lisans ve doktora öğrencileri için düzenlenen Uluslararası Biyoteknoloji Liderlik Kampı (BioCamp) İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleşti. Bu yıl sekizincisi düzenlenen BioCamp’a aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden 60 öğrenci katıldı. 3 günlük seminer programından oluşan etkinlikte BioCamp katılımcılarına, dünyanın biyoteknoloji liderlerinin verdiği seminerlerle günümüzde biyoteknoloji alanındaki zorlukları ve fırsatları görebilme, bilgi ve deneyim alışverişi imkânı sunuldu.

 

Türkiye’yi temsilen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Gönenç Kocabayve 18 Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü doktora öğrencisi Merve Meliha Hız’nın katıldığı seminer programında öğrenciler Novartis yöneticileriyle bir araya gelme fırsatı buldular. BioCamp boyunca öğrencilerle bilgi ve deneyimlerini paylaşan Novartis CEO’su Joseph Jimenez, bu etkinlik sayesinde, geleceğin yeteneklerinin, yeni tedavilerin laboratuvarlardan hastalara nasıl ulaştırıldığı konusunda deneyim edinme fırsatı bulduğunu söyledi. Jimenez, “BioCamp katılımcılarının program süresince birbirlerine esin kaynağı olmalarını ve bilimsel alanda yeni fikirler üretmelerini izlemek gerçekten heyecan verici ve Novartis’in yaratıcı ve yenilikçi kültürü için çok destekleyiciydi” dedi.

 

Öğrenciler 3 gün boyunca Novartis’in ilaç keşif çalışmalarına yön veren Dhavalkumar Patel, Novartis Global Ar-Ge Direktörü Goonaseelan Colin Pillai ve Novartis Global İnsan Kaynakları Direktörü Juergen Brokatzky-Geiger gibi önemli isimlerle bir araya gelme fırsatı yakaladılar.Keşfedilen yeni ilaçlar hakkında bilgi edinen öğrenciler biyoteknoloji endüstrilerindeki kariyer fırsatlarını öğrenerek diğer ülkelerden gelen yetenekli öğrencilerle tanışma ve deneyimlerini paylaşma imkanı buldular.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman, “Novartis olarak eğitimin desteklenmesine büyük önem veriyoruz. Her yıl eğitim alanındaki çalışmalarımıza arttırarak devam ediyoruz” dedi. Sadece Türkiye’de her yıl 50’ye yakın öğrenciye burs imkanı sağladıklarını belirten Berkman, “Dünyada birçok üniversite ile işbirliğimiz bulunuyor. Türkiye’de İstanbul Üniversitesi ile imzaladığımız stratejik işbirliği protokolü ile öğrencilerin mesleki gelişimleri için özel eğitim ve seminerler düzenliyoruz. Ar-Ge çalışmaları için gereken insan gücü altyapısının gelişimi adına öğrencilerin daha iyi eğitim alması, daha iyi bilimsel veri üretebilmesi ve ufuk açıcı projelere imza atması amacıyla eğitim programları hazırlıyoruz” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla