Öykü Arin’in ailesinden Sağlık Bakanlığı’na çağrı! Kan örnekleri acilen incelensin

19 Haziran 2019   |    16 Temmuz 2019    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

İlik nakli bekleyen 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’nın ailesi, bağışlanan kan örneklerinin bir an önce incelenmesini talep etti. Löseminin nadir görülen bir türü nedeniyle Antalya’daki bir hastanede 6 aydır tedavi gören Öykü Arin Yazıcı’nın ailesi ve vatandaşlar, kök hücre bağışı kampanyası ile toplanan 100 bine yakın numunenin, hızlı bir şekilde taranması için Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. Açıklamada, “Sevgili Öykü’müz ve tüm lösemi hastaları için geçen her dakika çok önemli. Söz konusu 100 bine yakın kan örneğinin işlenmemiş olması bizleri çok endişelendiriyor” denildi.

Löseminin özel bir türü olan JMML ile mücadele eden Öykü Arin Yazıcı’nın annesi Eylem Şen Yazıcı, babası Çağdaş Yazıcı ve Öykü Arin’e Umut Ol Ekibi tarafından, İzmir’de yapılan basın açıklamasında durumun aciliyetine ve azlan zamana vurgu yapıldı.

Basın açıklamasında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Obuz, 2018 Kasım ayından beri devam eden kampanya sonrasında donör olmanın önemini anlatan bir basın açıklaması düzenlediklerini belirterek Öykü Arin Yazıcı ve bütün lösemi hastaları için umut olacak bu kampanyanın yüksek hedeflere ulaştığını söyledi.

150 bine yakın numunenin büyük bir kısmının çalışılmadığını belirten Obuz, “Uyumlu kemik iliğinin bulunması için çalışılması gerekiyor. Herkes için yapılmış bağışlar kişiye özel değildir. O veriler için de ihtiyacı olan kişiler için gerekli bin 700 kişi kök hücre nakli bekliyor. Meslek örgütleri olarak Sağlık Bakanlığı’ndan isteğimiz bu kanların işlenmesi ve uygun olan kişilere teslim edilmesidir” diye konuştu.

Numuneler acilen incelensin

Donör olmanın uzun yıllardan bu yana süren ve üzerinde çokça durulması gereken bir konu olduğunu dile getiren sanatçı İlkay Akkaya, şunları söyledi: “Nüfusumuza oranla çok düşük olan bağışçı sayısını artırmak için çalışmak bir yana, donörlerin kan örneklerinin incelenmesindeki yavaşlık de çok büyük bir problem. Yıllar önce verdiğim kan örneği incelenmemişti bile. Maalesef bugün de bu problemi aşabilmiş değiliz.

Acil olarak kaynak ve personel ayırıp bu konuda seferberlik durumuna geçmek hem Öykü’müz hem de ilik bekleyen diğer canlarımız için en büyük gerekliliktir. Büyük şehirler dışındaki şehirlerde yaşayanların bağışçı olabilmesi için merkezler oluşturulması bağışçı sayısını artıracak bir adım olacaktır. Bu bilincin yaygınlaşması için seferberlik kapsamında tüm ülkede bir kampanya yürütülmeli, Sağlık Bakanlığı ve Türkök bu konuda bir an önce gerekli adımları atmalıdır.’’

Lösemi hastaları için her dakika çok önemli

“Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz: 100 bin numune ‘Öykü’lerin Umudu” başlık basın açıklamasında, “Sevgili Öykü’müz ve tüm lösemi hastaları için geçen her dakika çok önemli. Sağlık Bakanlığı’nda işlenmeyi bekleyen 100 bin kan örneğinin ve yeni bağış yapılan numunelerin içinde belki de Öykü’nün ve Öykü gibi nakil bekleyen hastaların genetik ikizleri var. Söz konusu 100 bine yakın kan örneğinin işlenmemiş olması bizleri çok endişelendiriyor” denildi.

Kan örnekleri incelenirse 1700 hastanın hayatı kurtulabilir

Sağlık Bakanlığı’na aylık 8 bin 500 olan inceleme kapasitesini 25 bine çıkarması nedeniyle teşekkür edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Lakin bu kapasite hâlâ yeterli değil. Çünkü; Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin (TÜRKÖK) verilerine göre, kemik iliği nakli bekleyen yaklaşık bin 700 hasta ve incelenmeyi bekleyen 100 bine yakın kan örneği var. Bu kan örnekleri işlendiğinde yaklaşık bin 700 lösemi hastasının belki de hayatını kurtaracak ve aynı zamanda gelecekteki olası lösemi hastaları için de umut olacak. Buradan Sayın Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz: Tedavi edilebilir bir hastalık olan lösemi ile ilgili, Öykü Arin ve tüm lösemili hastalara umut olmanızı ve bizlerin umudunu arttırmanızı, acilen taramaların yapılması için çözüm bulmanızı istiyoruz.”

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’ndan HLA taraması yapılmamış yaklaşık 100 bin kan örneğinin hızlıca işlenebilmesi için uygun laboratuvarları/teknolojileri olan üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin devreye sokulması, yurt dışında ki laboratuvarlarda numunelerin çalışılması, TÜRKÖK’e yapılacak ilave personel/makine desteği ile daha hızlı HLA taramaları yapılması talep edildi.

Talepler için imza kampanyası başlatıldığı aktarılan açıklama, şöyle devam etti: “Taleplerimizi imzalarımız eşliğinde yetkililere sunmak için “Öykü Arin’e Umut Ol” web sayfasından katılarak destek olabilir, Öykü’ye ve tüm lösemili çocuklara umut olabilirsiniz. Bu süreçte büyük bir dayanışma ile yanımızda olan siz dostlarımızdan bir diğer isteğimiz de; bütün Öykü’ler için bulunduğunuz yerlerde Kızılay’a gidip kök hücre bağışı yapmanız, tanıdığınız herkesi donör olmak için harekete geçirmenizdir. Kampanyamıza katılın, bizlere, canımız kızımız Öykü’müze ve tüm lösemi hastalarına donör olun, umut olun ve bir hasta ile eşleştiğinizde asla vazgeçmeyin.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla