Özel hastanede yaşlı hastaya eziyet! Soruşturmasında sekiz kişi gözaltına alındı

6 Ekim 2022  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Ataşehir’deki özel hastanede yaşlı bir hasta, sağlık personeli tarafından hakarete uğradı, yüzüne para fırlatıldı. Sağlık Bakanlığı hastanenin faaliyetini durdurdu, savcılık adli işlem başlattı. Bugün ise o görüntüleriyle ilgili soruşturma kapsamında sekiz kişi gözaltına alındı. İstanbul’daki Bayındır İçerenköy Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının yaşlı bir hastaya kötü muamele ederken çekilen görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında sekiz kişi gözaltına alındı. Geçen yıl yaşanan ancak kısa bir süre önce cep telefonuyla çekilen görüntülerin sosyal medyaya yansıması üzerine gündeme gelen olayda, hastane çalışanlarının yoğun bakımda yatan ileri yaştaki bir hastanın üzerine para attığı ve aşağılayıcı şekilde konuştuğu görülüyor.

Hastane, olayın ardından iki personelin iş akdine son verildiğini açıklamış; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “Bugün medyada paylaşılan, İstanbul’da bir özel hastanede önceden kaydedildiği anlaşılan kabul edilemez görüntüler üzerine derhal Sağlık Bakanlığı Müfettişlerini görevlendirdim. Duruma vaziyet edildi. Başsavcılığımız adli işlemleri başlattı. Suçlular kesinlikle cezasını çekecek” açıklaması yapmıştı.

Bu gelişmelerin ardından hastanenin faaliyeti de durduruldu. Bakan Koca “Özel hastanenin faaliyeti durdurulmuştur. Suçlular müstehak oldukları cezayı alacak. Sağlıkta güven sarsıcı hiçbir fiile toleransımız yoktur. Mesleğimizin gerçek mensuplarının üzüntüsü tarif edilemez” dedi.

Görüntüler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı: “İçerenköy’de yoğun bakımda yatan yaşlı bir hastanın yüzüne hastane görevlilerince para konularak korkutulduğu ve hastaya karşı aşağılayıcı davranışlarda bulunduğunu gösterir bir videonun sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde gündeme geldiği görülmekle, bahse konu eylemlerle ilgili olarak sorumluların süratle tespiti ve haklarında yasal gereğin başlatılması amacıyla soruşturma başlatılmıştır.”

Bir süre sonra İstanbul Anadolu 2.Sulh Ceza Hakimliği, görüntülere ilişkin yayın yasağı kararı vermişti.

Ne olmuştu

İstanbul İçerenköy Bayındır Hastanesi’nden skandal görüntüler geldi. Hastanede görevliler, boğazına delip açılıp tüp takılan konuşamayacak durumdaki yaşlı hastaya hakaret edip kahkahalar eşliğinde dalga geçti. O anları da kameraya kaydettiler. Sesi çıkmayan kadının ‘Allah’ından bul” dediği görüldü. Görüntülerin hastanenin eski bir çalışanı tarafından kaydedildi. İnfial yaratan görüntülerde erkek sağlık çalışanı kadın hastanın yüzüne para saçarken, kadın sağlık çalışan ise gülerek yaşananları cep telefonuyla kaydediyor.

Bayındır Hastanesi’nden açıklama

Bayındır Sağlık Grubu’ndan yapılan açıklamada, “eski bir çalışan tarafından çekildiği belirtilen çeşitli görüntü ve ses kayıtlarının bulunduğunu söyleyen bir şahıs tarafından hastane yönetimine şifahi olarak ihbar yapıldığı ve bu kişilerin görevden el çektirildiği” ifade edildi: “Kendileri hastaneden uzaklaştırılmış, gerekli soruşturma tıbbi etik ve disiplin kurullarımız tarafından titizlikle ve çok yönlü olarak yürütülmüştür. Hastanemize görüntü ve ses kayıtları ile ihbarda bulunan ve elinde başka kayıtlar bulunduğunu da iddia eden kişiden, soruşturmada değerlendirmek ve ilgili personele ilişkin suç duyurusunda bulunmak üzere tüm kayıtlar talep edilmiş, ancak talebimiz kabul görmemiştir. Soruşturmanın tamamlanması akabinde Disiplin Kurulumuzun kararıyla ilgililerin iş akitleri 24 Şubat 2022’de feshedilerek, eş zamanlı olarak yetkili Cumhuriyet Savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur. Bayındır Sağlık Grubu olarak yaşanan bu son derece müessif hadiseye dair hukuki sürecin en yakın takipçisi olduğumuzu ve olacağımızı tüm kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla