Pandemide yeni aşama: Sağlık çalışanlarına istifa yasağı geldi, yıllık izinler durduruldu

27 Ekim 2020   |    28 Ekim 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son birkaç gündür koronavirüs salgınında vaka sayılarının arttığını açıklamış ve yeni tedbirlerin hayata geçmesi için harekete geçmişti. Sağlık çalışanlarına istifa yasağı getirildi, yıllık izinler durduruldu. Sağlık Bakanlığı koronavirüs sürecinde istifa taleplerini kabul edilmeyeceğini bildirdi. Ayrıca yaş haddi ve malulen hariç, emekli işlemlerinin tahsis edilmeyeceği bildirilirken, yıllık izinler ise durduruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine genelge gönderildi. Genelgede Covid-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarının istifa taleplerinin kabul edilmeyeceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Koca” İstanbul’da vaka sayılarındaki büyük artış ciddi bir hazırlık gerektiriyor. Bakan yardımcılarımla İstanbul’a ayırdığımız 4. günde Kamu Hastaneleri Başhekimleriyle hareket planlarımızı ele aldık. 3 kurala uyulursa hastanelere daha az ihtiyaç duyarız” açıklamasında bulunmuştu.

Sağlık Bakanlığı OHAL ilan ederek Sağlık çalışanlarına istifa yasağı geldi; yıllık izinler durduruldu. Türk Tabipleri Birliği, yasağı protesto ederken, İstanbul Tabip Odası, İstanbul’daki hızlı artışa karşı önlem alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısını yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 salgını sürecinde her ne sebeple olursa olsun sağlık çalışanlarının istifa talebini reddetme kararına Twitter’da ‘sağlıkçının canı yok mu’ etiketiyle tepki gösteriliyor.

Genelgede, Covid-19 salgını sürecinde “her ne sebeple olursa olsun istifa talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecek” denildi. Genelgeye göre yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacaklar dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek. Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin de derhal ayrılışı yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

Sağlık çalışanlarının tepkisi sosyal medyada topic trend oldu

Uygulama ile ilgili açıklamanın ardından sağlık çalışanlarının tepkisi sosyal medyada topic trend oldu. TTB’den yapılan açıklamada yasağa tepki gösterilerek, “İzin ve istifaların yasaklanması çalışma ve insan haklarına aykırıdır” denildi. “Sağlıkçının canı yok mu?” etiketiyle yapılan açıklamada, “Pandeminin 8. ayında Covid-19 meslek hastalığı sayılmazken, sağlıkçılara düzenli test yapılmazken, sağlık çalışanlarının izin ve istifalarının engellenmesi kabul edilemez” denildi.

İstanbul Tabip Odası ‘İstanbul’da Sağlık Raporları Ekim Ayı’ raporunu düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Toplantıda İstanbul’da hızla artış gösteren Covid-19 vakaları, gelinen durum, yaşanan sorunlar, talep ve öneriler anlatıldı. Raporda 18 Ekim 2020 itibariyle Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 38.8’inin İstanbul’da olduğu, rakamlarınsa sadece hastanede yatan vatandaşların sayısını içerdiği belirtildi. İstanbul’daki hızlı artışa karşı etkili, yerinde önlemler alınmazsa bir kaos tablosuyla karşı karşıya kalınacağı uyarısı yapılan raporda pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yaşadığı tükenmişliğe, sorunlara da dikkat çekildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla