Pankreas iltihabı (akut pankreatit) nedenleri

29 Haziran 2015   |    7 Haziran 2019    |   Kategori: Diğer Hastalıklar Print

pankreas iltihabıSafra kesesi taşı sık rastlanılan sağlık problemlerindendir. Türkiye görülme oranı nüfusun %10’u civarındadır. Bir diğer deyişle her 10 kişiden birinde safra kesesi taşı vardır. Safra kesesi taşları karın ağrısına, akut safra kesesi iltihabına ve akut pankreatite neden olabilir. Kese taşlarının komplikasyonları içerisinde en tehlikeli olanı akut pankreatittir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer, Safra Yolları ve Pankreas Cerrahi Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Karayalçın “Akut Pankreatit” yani pankreas iltihabının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Pankreas iltihabı – yangısı olarak da adlandırılan akut pankreatit ülkemizde en sık safra kesesi taşlarına bağlı olarak oluştuğunu belirten başarılı cerrah, safra kesesinden ana safra kanalına düşen taşların, pankreatit kanalını geçici olarak tıkadığını ve bunun pankreatite yol açtığını belirtti.

“Bilier Pankreatit’seniz Safra Kesesi Ameliyatı Olmanız Şart”

5 ile 7 günlük hastane yatışı ile kontrol alınan pankreatit, safra taşına bağlı olan pankreatitlerin tekrar gelişmemesi için safra kesesi ameliyatını gerektirmektedir. Pankreatit teşhisi sonrası hastaların safra kesesi ameliyatı olmamasının hatalı bir uygulama olduğunu vurgulayan Prof Dr. Kaan Karayalçın, pankreatit tedavisinin hemen ardından safra kesesi taşı ameliyatının ertelendiğini ya da hiç yapılmadığının altını çiziyor. Pankreatit teşhisi sonrası kontrol altına alınan pankreatitin tekrarlamaması için safra kesesi ameliyatının alınabilecek en önemli tedbir olduğunun da bilgisini paylaşıyor.

“Safra Kesesi Alınmaz ve Pankreatit Tekrarlar ise Ne Olur?”

İlk atağın problemsiz atlatılması ikincisinin de aynı şekilde seyredeceği anlamına gelmez.İlk pankreatit atağını hastaların çoğunluğu sara kesesi taşlarının farkında olmadıkları için engelleme şansı olmaz.Ancak ikinci atağın olmasını engelleme ve yaşamı tehdit eden bir hastalıktan kurtulma olanağı varken bunu değerlendirmemek doğru bir yaklaşım olmaz

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla