2011 Dr. Paul Janssen Ödülü sahibini buldu

Kategori: Sektör Print

İSTANBUL – Johnson & Johnson Washington D.C.’de yapılan BIO Uluslararası Konvansiyonunda (BIO) 2011 Dr. Paul Janssen Biyomedikal Araştırma ödülünü kazanan bilim adamını açıkladı. Dr. Napoleone Ferrara, yeni kan damarı oluşumu süreci üzerine yürüttüğü araştırmalarla Johnson&Johnson’ın 2011 Dr. Paul Janssen Biyomedikal Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Johnson & Johnson Dr. Paul Janssen Ödülü, 2004 yılından bu yana, insan sağlığı üzerinde önemli bir etki yaratan, böyle bir etki yaratma potansiyeline sahip, klinik araştırma alanında en iddialı ve yaratıcı bilim adamlarına veriliyor.

Johnson & Johnson 2011 Dr. Paul Janssen Biyomedikal Araştırma ödülünü kazanan Dr. Ferrara, ileri yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD) neden olduğu şiddetli görme kaybı veya körlük yaşayan pek çok hastada hastalığın ilerlemesini durdurabilen, hatta görme kaybını tersine çeviren ve yeni anormal damar gelişimini engelleyen(anti-VEGF) ranibizumab’ın geliştirilmesini sağladı. Bu ilerleme ayrıca, kanser tedavisinde bir anti-VEGF monoklonal antikoru olan bevasizumab’ın, klinik olarak geliştirilmesine de yardımcı oldu.

Sektörün önde gelen isimlerinin ve birçok bilim adamının katılımıyla gerçekleşen törende konuşma yapan Dr. Ferrara: “Bilimsel mükemmelliğe ve yaratıcılığa en çok önem veren kuruluşlardan biri olan Johnson&Johnson tarafından böyle bir ödüle layık görüldüğüm için oldukça gururluyum. Dr. Paul Janssen, dünyanın en yaratıcı ve en ilham alınası bilim adamlarından biriydi. Dr. Paul Janssen ödüllerinin tıp alanında çalışmalarını sürdüren bilim adamları için teşvik edici bir rol oynadığını düşünüyorum. Dünyanın her yerindeki hastalara umut ve rahatlama sağlayacak tedavilerin geliştirilmesinde rol almaktan çok mutluyum” dedi.

Onkoloji ve Oftalmoloji’de dönüm noktası
Janssen Ödül Seçim Kurulu Başkanı ve John Hopkins Tıp Fakültesi, Sinir Bilimi, Farmakoloji ve Psikiyatri Bölümünün önde gelen Profesörlerinden Dr. Solomon Snyder ödülle ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Dr. Ferrara’nın VEGF (damar endoteli büyüme faktörleri) keşfi kan damarlarının gelişimi ile ilgili bilgilerimizi başka bir boyuta taşıdı. Araştırması, onkoloji ve oftalmoloji alanlarında dönüm noktası olacak tedavilerin geliştirilmesinin önünü açarak pek çok yaşamı değiştirdi”

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla