Presbiyobi nedir, nasıl tedavi edilir?

Kategori: Göz Sağlığı Print

goz-lens-parmak40 yaşın üzerinde yaşa bağlı olarak oluşan ve yakını görememe sorunu yaratan presbiyopi göz kırma kusurunda kullanılan çok odaklı lenslerin yeni alternatifi Afocal Lens tasarımının sunumu, Safilens Profesyonel Hizmetler Başkanı Sergio Momini tarafından yapıldı. Konusunda uzman çok sayıda Türk ve yabancı konuğun ve konuşmacının katıldığı kongrenin ikinci gününde Sergio Momini’nin yaptığı sunumda, presbiyopinin ne olduğu, kimlerde görüldüğü, tedavi şekli, yöntemleri ve Afocal Kontak Lensin presbiyopide sağlayacağı faydalar üzerinde duruldu.

Presbiyobi nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Presbiyopi, yaklaşık olarak 40 yaşını geçen kişilerde yakını görmede zorlanma ile ortaya çıkan bir göz kusurudur. Presbiyopi merceğin, uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar ve sonuçta herkes etkilenir. Presbiyopinin yegane çözümü, optik düzeltmedir (okuma gözlükleri veya kontak lensler). Dünyada bu konuyla ilgili uygulanan en yaygın tedaviler, gözlükle ve kontak lenslerle gerçekleştirilmektedir.

Presbiyobi tedavisi

Afocal Lens teknolojisi ile presbiyobi tedavisi:

Afocal lens, odakta artırılmış derinlikle hem yakın hem uzak için keskin görüş sağlar. Geometrisi şu ana kadar görülmemiş bir şekilde dizayn edilerek merkezileştirilmiş ve derinliğin artırılması sağlanmıştır.  İğne ucu tasarım, kontrol edilebilir geometri, ekstra incelik, peripheral alanda dahi lensin kalınlaşmasını engelleyecek ortam ve asimetrik yuvarlaklaştırılmışlığı sayesinde pompa etkisini artırırken göz kırpmaktan kaynaklı stresi azaltır.

Pterjium (kuşkanadı) hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Afocal lens ile tavizsiz bir şekilde inovatif bir teknoloji geliştirilmiştir. Klasik lens teknolojisinde odaklanılan görüntüye ilişkin %70’lik bir ışık geçişi sağlanırken, Afocal lenste bu oran %95’tir. Gözbebeği çapından etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Göze uyumlanması hemen geçekleşir, uzayan adaptasyon süreci söz konusu değildir. Farklı ülkelerden 41-82 yaş aralığında 149 miyop, hipermetrop ve astigmat kişiyle çalışılarak geliştirilen Afocal lens ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda; Afocal lensi kullanma isteği, korneanın tamamen kaplanması, merkezleme, göz kırpma hareketliliği, konfor gibi geri bildirimlere ulaşılmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla