Prof. Dr. Şekerel: Alerjisi olanlar Covid-19 aşısından önce sağlık personelini bilgilendirmeli

Yazan Hatice Pala Kaya
21 Aralık 2020   |    19 Ocak 2021    |   Kategori: Allerji / Astım, Güncel / Literatür Print

Koronavirüs aşı uygulanırken alerjisi olan kişilere sağlık personeli gözetiminde kademeli dozlama ile aşının yapılması gerektiğini söyleyen Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, koronavirüs aşılarının alerjik reaksiyonlarının ne olduğunun hala tam olarak bilinmediğini belirterek, alerjisi olan kişilerin, COVID-19 aşısı olmadan önce sağlık personelini bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Şekerel, “Bu aşıyı mutlaka olması gereken, alerjisi bulunan kişilere sağlık personeli gözetiminde kademeli dozlama yapılmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Bülent Şekerel, dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı aşıların bulunmasının mutluluk verici bir gelişme olduğunu söyledi. Aşının önümüzdeki günlerde Türkiye’ye de geleceğini hatırlatan Prof. Dr. Şekerel, “COVID-19 aşısı ile gelişen alerjik reaksiyonlar hakkında çok fazla ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle her kişiye normalde aşı yaptırmadan önce, özellikle aşıya veya içerdiği bileşenlere karşı bilinen herhangi bir alerjisi olup olmadığı sorulmalıdır” uyarısında bulundu.

Astımlı hastalar covid-19 salgını nedeniyle tedavilerini aksatmamalı

Şiddetli alerjik reaksiyonlar aşıdan 30 dakika sonra meydana geliyor

Tüm şiddetli alerjik reaksiyonların aşı uygulamasından sonraki 30 dakika içinde meydana geldiğine dikkati çeken Prof. Dr. Şekerel, şunları kaydetti: “Bu nedenle tüm dünyada aşılama sonrası her kişinin en az 30 dakika süreyle izlenmesi yaygın bir uygulamadır. O yüzden aşılama yapılan tüm sağlık tesisleri hem alerjik reaksiyonları tanıyacak eğitimli personel hem de uygun tedavi ekipmanı ile donatılır.

Bu durum, COVID-19 aşıları dahil olmak üzere tüm aşılar için geçerlidir. İnsanların, besinler ve ilaçlar da başta olmak üzere çok çeşitli maddelere alerjisi olabilir. Bir kişinin aşı maddesine karşı bilinen bir alerjisi varsa, o kişiye o aşıyı yaptırmaması tavsiye edilir. Ama aşının mutlaka yapılması gerekiyorsa kademeli dozlama denilen farklı bir yaklaşım ile aşı uygulanması düşünülebilir.”

İnsanlar aşı yapıldıktan sonra düzenli olarak izlenmeli

COVID-19 aşılarının dünya çapında milyonlarca insana ulaştırılacağı göz önüne alındığında, bazı olumsuz olayların bildirilmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şekerel, “Herhangi bir ilaç veya aşı ile istenmeyen reaksiyon potansiyeli her zaman vardır ve bu nedenle insanlar aşı yapıldıktan sonra izlenmelidirler” diye konuştu.

“Bireyler aşı yaptırıp yaptırmamayı düşünürken risklerini ve faydalarını dikkate almalı ve bu kararı hekimleri ile birlikte almalıdır” ifadesini kullanan Prof. Dr. Şekerel, şöyle devam etti: “Şimdiye kadar 1,5 milyondan fazla insanın COVID-19 nedeniyle kaybedildiğini düşündüğümüzde aşılamanın faydaları, özellikle COVID-19’a karşı en savunmasız risk grupları için hastalığın risklerinden çok daha ağır bastığını kabul etmemiz gerekiyor.

Prof. Dr. Şekerel: Grip sandığınız belirtiler aslında alerjik rinit olabilir

COVID-19 aşı güvenliğinin sağlık otoriteleri tarafından düzenli olarak izlenmesi de büyük önem taşıyor. Bu sayede çok nadir olabilecek veya altta yatan bir tıbbi durumla ilişkili olabilecek yan etkilerin erken tespit edilmesi mümkün olabilecektir. Ülkemizde uygulanacak tüm COVID-19 aşılarının güvenliğini gerçek zamanlı olarak izleyecek ve kamuoyuna açık bildirimleri de sağlayacak güçlü bir aşı güvenlik gözetim sistemi bugünden oluşturulmalıdır.”

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla