Prof. Dr. Canan Karatay’a 15 gün meslekten men cezası verildi

Kategori: Jinekoloji, Sağlık Gündemi Print

karatay-cananİstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, gebelikte şeker yükleme testleriyle ilgili yaptığı açıklaması nedeniyle Prof. Dr. Canan Karatay’a geçici olarak meslekten men cezası verilmesine karar verdi. Prof. Dr. Canan Karatay’ın uzun süre tartışmalara neden olan açıklamaları sonrasında kendisi ile ilgili ceza davası da açılmıştı ancak mahkeme tarafından red edilmişti. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Prof. Dr. Canan Karatay’ı tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti.

Prof. Dr. Canan Karatay ile ilgili başvuruda bulunan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, şikâyetinde Prof. Dr. Karatay’ın uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yaptığı, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar verdiği,kendi reklamını yaptığı, tıbbi bir konuyla ilgili ihtilafında kendisiyle farklı düşünen hekimlerle etik olmayan tartışma yöntemlerini kullandığı iddialarında da bulunmuştu.

Tartışma yeniden alevlendi: TJOD’tan Prof. Dr. Canan Karatay’a uyarı ve tekzip

Meslekten men kararı oy birliği ile alındı

5 doktorun oluşturduğu İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, 6 Ekim tarihli son toplantısında, Prof. Dr. Karatay’ın Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını kötülemeye ısrarla devam ettiği gerekçesiyle geçici olarak meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Karar bir yandan Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu’na, diğer yandan iadeli taahhütlü olarak Karatay’a yollandı. Karatay’ın yazıyı almasından itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Karatay’ın cezası Yüksek Onur Kurulu’nda da görüşülecek. Eğer onanırsa uygulamaya geçilecek.

Prof. Canan Karatay’ın engizisyona gönderilmesi kabul edilemez!

Prof. Dr. Canan Karatay ne demişti

Prof. Dr. Canan Karatay katıldığı televizyon programında gebelikte uygulanan testlerle ilgili “Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizde bazı anne adaylarına 4 kere, 10 kere yapılıyor” demişti. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, bu açıklama üzerine suç duyurusu yapmıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla