Prof. Dr. Canan Karatay’a verilen 15 günlük ‘Meslekten Men’ cezası kesinleşti

Kategori: Hukuk / Mevzuat, Jinekoloji, Sağlık Gündemi Print

karatayProf. Dr. Canan Karatay’ın şeker testleriyle ilgili açıklamaları nedeniyle, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (TJOD) şikayeti üzerine Türk Tabibiler Birliği tarafından verilen 15 gün meslekten men cezası kesinleşti. Kesinleşen bu ceza ile birlikte Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün hekimlik yapamayacak. TJOD’un şikayeti ile başlayan süreçte şu gerekçeler öne sürülmüştü: Prof. Dr. Canan Karatay’ın “uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yapmak, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar vermek, açıklamalarla reklam yapmak, meslektaşlarını zemmedici açıklamalar yapmak, Tıbbi bir konu ile ilgili ihtilafında kendisi ile farklı düşünen hekimlerle etik olmayan bir biçimde tartışma yöntemi kullandığı” gerekçesiyle 5 Ocak 2015 tarihinde Türk Tabipler Birliğine şikayette bulundu.

Prof. Dr. Canan Karatay, 15 gün men cezası aldı

Şikayeti değerlendiren Türk Tabipler Birliği, Prof. Dr. Canan Karatay’ın iç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olarak çalıştığını ve şikayete konu yaptığı açıklamalarla hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını zemmetmeye ısrarla devam ettiği ve kusurlu fiili nedeniyle, 06. 10. 2015 tarihinde 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası verdi. Men kararı Karatay’a tebliğ edildi.

Prof. Dr. Canan Karatay, ‘meslekten men cezası’ için ne dedi?

Bu kez da Karatay, men cezasının kesin ve gerçek olmadığını, kimsenin kendisini meslekten men edemeyeceğini belirterek karara itiraz etti.

Savcılık da Prof. Dr. Karatay’ı haksız buldu

Karatay ayrıca geçen yıl TJOD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cansun Demir ve üyeleri hakkında men cezası kesinleşmeden derneğin internet sitesinde yayınladıkları ve ceza almış gibi izlenim yarattıkları gerekçesiyle de şikayetçi oldu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı; “Karatay ile TJOD Başkanı Demir arasındaki tartışma konusunun bilimsel niteliğinden öte halk sağlığını, kamuyu ilgilendiren bir konu olduğu, şikayete konu paylaşımın Karatay’ı küçük düşürme amaçlı olmadığı, kararın kesinleşmeden yayınlanmasının tek başına küçük düşürme unsurunu oluşturmayacağı ve hakaret suçunun unsurlarının da oluşmadığı” gerekçesiyle Süleyman Cansun Demir ve üyeler hakkında takipsizlik kararı verdi.

Prof. Canan Karatay’ın engizisyona gönderilmesi kabul edilemez!

Prof. Dr. Karatay’ın tüm itirazları red edildi

Bu sırada Karatay’ın itirazını inceleyen Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu, Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği, bilim dışı söz ve tutumlarına, meslektaşlarını zemmetmeye ısrarla devam ettiği ve kusurlu fiili nedeniyle, 06. 10. 2015 tarihinde verilen 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezasının hukuka uygun olduğunu belirterek, kararı kesinleştirdi. Karatay, 15 gün hekimlik yapamayacak.

Ek: TTB Yüksek Onur Kurulu Kararı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Abdulcabbar
Abdulcabbar
7 yıl önce

Bu bayanın dediği şekilde ekmek şeker makarna meyve bal vb glisemik indeksi yüksek besinleri kestim..2 ay sonra 6 kilo verdim ve daha önemlisi kan testi yaptırdığımda Kolesterol 286 dan 240 a düşmüş karaciğer fonksiyomları biyopsi yapılmasını gerektirecek kadar yüksek demişti doktor..Onlar da tamı tamına normal değerlere düşmüştü.. Halep ordaysa arşın… Devamını oku »

Ayşe Yağmur Başaran
7 yıl önce

Canan Karatayın her söylediği doğru çıkıyor. Heralde bu yüzdende meslekten men cezası alıyoo

Araç çubuğuna atla