Prof. Dr. Ersin Erdoğan: Cerrahi ile Hemifasiyal Spazm tedavisinde kalıcı çözüm mümkün

Yazan Hatice Pala Kaya
3 Kasım 2020   |    7 Kasım 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Yüzdeki tiklerden teflon yastık yöntemiyle kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bireyleri sosyal hayatta olumsuz etkileyen hemifasiyal spazmın, nöromüsküler bir hastalık olduğunu, yüzün bir tarafındaki kasların kasılması ile ortaya çıkan bir tik şeklinde kendini gösterdiğini belirtti. Hastalığın stres yaratan zamanlarda artış gösterdiğini ve hasta üzerinde psikolojik etkiler bıraktığını dile getiren Prof. Dr. Erdoğan, tiklerden kurtulmak için uygulanabilecek kalıcı yöntemin ise mikrovasküler dekompresyon ameliyatı olduğunu vurguladı.

Mikrovasküler dekompresyonun en üst düzey beyin cerrahi prosedürlerinden biri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Erdoğan, “Bu ameliyat tarafımdan trigeminal nevralji için sık olarak uygulanmaktadır. Ameliyatta sinire temas eden damar ayrılmakta ve araya teflon yastık konulmaktadır ve etkisi genellikle hemen başlamaktadır. Hayat kalitenizi düşüren tiklerden kolayca kurtulabilirsiniz. Kalıcı olan cerrahi yöntemdir” dedi.

Hemifasiyal Spazm (Tic konvulzif) nedir?

Prof. Dr. Erdoğan: Hemifasiyal Spazm, yüzün bir tarafındaki kasların kasılması ile ortaya çıkan bir tik şeklinde kendini göstermektedir. Bu oluşan tik, ağrılı değildir, rahatsız edici olup hayatı tehdit etmez. Stres yaratma özelliği olup, stresli durumlarda daha artar ve beklenmedik zamanda olabilir. Hem kadın hem de erkekleri etkiler ama yine de orta yaşlı kadınlarda daha sık olarak görülür. Asyalılarda daha sık olarak görülür. Toplumda görülme sıklığı 10000’de bir kadardır.

Ani yüz ağrısı (trigeminal nevralji) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hemifasiyal Spazm, nöromüsküler bir hastalıktır yani kaynak olarak sinirin rahatsızlığı sonucu kasın kasılması ile olmaktadır. Hastalarda ilk önce göz kapağının kasılması ile başlar ve istemsiz göz kırpma ile kendini gösterir. Hastalık ilerledikçe kasılmaya yüzün alt yarısı da eşlik eder ve ağız kasılmayla beraber o tarafa kayar. Hastalık ilerledikçe o yüz yarısının tamamının kasılması başlar ve devamlı bir hal alır. Hemifasiyal spazm, yüzün bir tarafını tutar (hemi yarım, fasiyal yüz demektir), fakat bazı hastalarda iki taraflı olmaktadır.

Hemifasiyal Spazm neden olur?

Prof. Dr. Erdoğan: Trigeminal nevralji gibi Hemifasiyal Spazm da sinirin bir sebep ile irrite olması neticesinde oluşmaktadır. Trigeminal nevralji beşinci sinirin, Hemifasiyal Spazm ise yedinci sinirin hastalığıdır. Hemifasiyal Spazm, küçük bir atar damarın beyin sapında yedinci sinire (fasiyal sinir) bası yapması ile ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında vasküler malformasyon, multibl skleroz (MS) veya bir tümörün basısı ile ortaya çıkabilmektedir.

Hemifasiyal Spazmın belirtileri nelerdir?

Prof. Dr. Erdoğan: Ana semptom ya da bulgu hastada tik olmasıdır. Bu semptom genellikle yüzün tek tarafında olmakla beraber iki tarafında da olabilir. Oluşan semptomlar aşağıdaki gibidir:

  • Göz kapağında küçük kasılma ile göz kapanır
  • Belirgin olan spazm yüzün o tarafında ağız ve çeneyi etkileyen kasılmaya sebep olur
  • Kulak arkasında ağrı olabilir
  • Duyma değişikliği olabilir
  • Büyük spazmlar yüz boyunca gözden çeneye kadar yayılan kasılmaya sebep olur
  • Trigeminal nevraljiden farklı olarak Hemifasiyal Spazm sıklıkla uykuda da devam eder.

Gözdeki seğirmeler kişinin Hemifasiyal Spazm olduğuna işaret etmez, çok sık olarak hemen herkeste görülebilir. Hemifasiyal Spazmdaki olan göz kasılması çok şiddetli olup, gözün kapanmasına yol açmaktadır. Başlangıç aşamasında Hemifasiyal Spazm daha etkili olarak tedavi edilebilir, bu nedenle erken tedavinin önemi vardır.

İlaca dirençli epilepsi tedavisinde yeni bir seçenek: Epilepsi cerrahisi

Hemifasiyal Spazmda tanı nasıl konulur?

Prof. Dr. Erdoğan: Hemifasiyal Spazm genellikle semptomlar neticesinde teşhis edilir. Hastalığın karakteristik tiki tanı koydurucudur. Hastanın sebebini araştırması için konunun uzmanlarınca değerlendirilip, hastada vasküler malformasyon, MS ya da tümör açısından değerlendirilmelidir. Eğer hastada bu sayılan sebepler yoksa hastanın Hemifasiyal Spazmın sebebi olarak yedinci sinire dokunan küçük bir damar var demektir.

Yapılan tetiklerden en önemlisi, ince kesitli 3D MRI görüntülemedir. Bu sayede temas etmesi muhtemel küçük damarı görmek mümkün olabilir. Damarın MR’da görülememesi hastada vasküler bası olasılığını ekarte etmez.

Hemifasiyal Spazm tedavisi nasıl yapılır?

Prof. Dr. Erdoğan: Hemifasiyal Spazmın ilk tedavisinde botulinum toksini (botox) kullanılır. Bu ilaç spazm olan kasın kasılmasını felç ederek spazmın çözülmesine neden olur. Bu tedavi geçici olup, altı ayda bir tekrarlanmalıdır. Bu tedaviye başlamadan önce mutlaka hastaya görüntüleme yapılıp, diğer patolojiler ekarte edilmelidir.

Botoks tedavisinin sıkıntısı hep tekrarlanma ihtiyacı olmasıdır. Tedavi sürecini üç bölüme ayırırsak; ilk bölümde yüz felci olup hastanın yüzünde asimetri olması gözün kapanmaması ve yemek yerken ağızın iyi kapanmaması gibi problemlerle belirli yüzdelerde hastalar karşılaşabilirler. İkinci bölümde hasta gayet iyidir.

Epilepsi nöbetlerinin tedavisinde cerrahi yöntem ne kadar etkili?

Üçüncü bölümde ise yavaş yavaş spazmlar tekrarlamaya başlar. Yani bu tedavi bazı hastalarda çok etkili değildir ve kesin tedavi de değildir. Kalıcı tedavi yöntemi ise mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır ki, bu ameliyat tarafımdan trigeminal nevralji için sık olarak uygulanmaktadır. Ameliyatta sinire temas eden damar ayrılmakta ve araya teflon yastık konulmaktadır ve etkisi genellikle hemen başlamaktadır.

Hemifasiyal Spazmda cerrahi tedavinin avantajı nedir?

Prof. Dr. Erdoğan: Hemifasiyal Spazm için yapılan cerrahiye mikrovasküler dekompresyon denilmektedir. Botulinum toksin enjeksiyonuna benzemez, kalıcı çözüm getirmektedir. Cerrahideki amaçlanan; beyin sapında fasiyal sinire temas eden damarı bulup, onun temasını engelleyip, spazmı yapan sebebi ortadan kaldırmaktır. Mikrovasküler dekompresyon en üst düzey beyin cerrahi prosedürlerinden biri olup, bu konuda tecrübeli ekipler tarafından yapılmalıdır.

Cerrahi, genel anestezi altında yapılmaktadır. Kulak arkasına saçlı deri içine yapılan kulak sayvanından daha küçük kesi ile kafa derisi kesilir, 2-2,5 cm çapında kemikte açılan delik ile beyinciğin yanından yedinci sinirin beyin sapından çıktığı yere ulaşılır. Temas eden damar sinirden ayrılıp, araya teflon yastık konularak ameliyata son verilir. Ameliyat mikroskop altında mikro cerrahi alet ve tetkikler kullanılarak yapıldığı için mikrovasküler dekompresyon adı verilmiştir. Bu ameliyat sonrasında hastaların büyük bir çoğunluğu hayatına spazmsız ve ilaçsız devam ederler. Bazı hastalar ameliyat sonrasında yüzde hafif kuvvetsizlik hisseder ama genelde geçicidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
HASAN
HASAN
2 yıl önce

MERHABA. HEMİFASİYAL SPAZM TEŞHİSİ KONULDU. AÇIKÇASI TEDİRGİNİM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Müslüm
Müslüm
1 yıl önce
Cevaben  HASAN

Kardeşim eğerki olmadıysan ameliyatını gönül rahatlığı ile Ersin hocama güvenebilirsin sonucunda çok mutlu ve sağlığa kavuşmuş olacaksın

Müslüm
Müslüm
1 yıl önce
Cevaben  HASAN

Prof dr Ersin Erdoğan hocam bu ameliyatları çok başarılı şekilde yapıyor ben ameliyatımı oldum sağlığıma kavuştum rabbim bin kere razı olsun Ersin hocamızdan

Tuğba
Tuğba
2 yıl önce
Cevaben  HASAN

Merhaba, bende aynı rahatsızlığı yaşıyorum. Teşhiş kondu ama beklemedeyim. Siz ne durumdasınız.

Müslüm
Müslüm
1 yıl önce
Cevaben  Tuğba

Prof dr Ersin Erdoğan hocam bu ameliyatları çok başarılı şekilde yapıyor ben ameliyatımı oldum sağlığıma kavuştum rabbim bin kere razı olsun Ersin hocamızdan

Arslan
Arslan
2 yıl önce
Cevaben  Tuğba

instagramdan ulaşırsanız ortak bir konuşma yapabiliriz, aynı hastalığa sahibim hem size yardımcı olurum, instagramım : nothing_ars

Araç çubuğuna atla