Prof. Dr. Albayrak: Lösemi hastaları doktor kontrolünde grip ve zatürre aşısı yaptırmalı!

Yazan Hatice Pala Kaya
18 Eylül 2020   |    20 Eylül 2020    |   Kategori: Onkoloji, Sağlık Gündemi Print

Sonbahar ve kış aylarında COVİD-19 yanında zatürre ve grip enfeksiyonlarının artışının beklendiğine dikkati çeken Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Yönetim Kurulu Sekreteri Prof. Dr. Meryem Albayrak, kanser hastaları ve ailelerini aşı yaptırmaları gerektiği konusunda uyardı. Özellikle lösemi, lenfoma ve kök hücre nakli olan hastaların enfeksiyonlara karşı korunmada aşılanmalarının son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Albayrak, “Kanser hastalarında gerek hastalığın kendisi gerekse verilen tedavilere bağlı olarak, bağışıklık sistemi zayıflıyor. Buna bağlı olarak da enfeksiyonlar hem daha sık hem de daha ağır seyrediyor” dedi

Grip ve zatüre aşısı doktor kontrolünde yapılmalı

Prof. Dr. Albayrak, COVID-19 salgınının grip ve zatürre aşısına talebi artırdığını belirterek, kanser hastası teriminin çok geniş bir grubu kapsadığını ve her hastanın kendi özelinde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu nedenle her bir hastanın özel durumunu göz önünde bulundurarak, grip ve pnömokok aşılarının mutlaka doktor gözetiminde yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Löseminin çocukluk çağında en sık görülen kanser olduğunu kaydeden Prof. Dr. Albayrak, lösemili çocuklarda tedavinin bitiminden 3 ay sonra aşılamanın tekrarlandığını ifade etti. Prof. Dr. Albayrak, kök hücre nakli yapılan hastalarda vücudun çocukluk çağında geçirdiği enfeksiyonlara karşı oluşturduğu savunmayı unuttuğunu, bu hastaların rehberler tarafından belirlenmiş çizelgelere göre tekrar aşılanması gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Serhat Ünal: Kanser hastaları mutlaka grip ve zatürree aşısı olmalı

Aile ve hastayla teması olan sağlıkçılar da aşı olmalı

Prof. Dr. Meryem Albayrak, “Grip ve zatürre aşısı sadece kanseri yenen ve mücadele edenlere değil, onlarla yakından ilgilenen ailelerine ve hastayla teması olan sağlıkçılara da öneriliyor. Çünkü bu kişilerin taşıyıcı olarak enfeksiyonu hastaya bulaştırabileceği belirtiliyor” diyerek aşılamada koza etkisine de dikkat çekti.

Pandemide çocukların ruh sağlığına dikkat

Çocukları pandemi sürecinde ruhen ve bedenen korumak gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Meryem Albayrak, “Maske-mesafe-temizlik kurallarını sevgiyle, korkutmadan anlatmak, beslenmede vitamin C ve D desteğinin yanında ilgiyle ve oyunla çocuklarımızı ruhen beslemek gereklidir” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla