Protein diyeti Alzheimer’ı yavaşlatıyor

Yazan Mehmet Saltuerk
1 Aralık 2014   |    16 Mayıs 2019    |   Kategori: Psikiyatri / Nöroloji, Üye Yazıları Print

Alzheimer demans’in en yaygın biçimidir. Hastalığın şimdilik tedavisi mümkün değil ancak erken tanı ve tedavi sayesinde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor. Hastalık, Tau-protein’nin yapısının bozulması ile başlayan ve bu proteine fosfat moleküllerinin bağlanması ile devam eden daha sonra beyindeki sinir hücreleri üzerinde β-Amyloid plaklarının birikmesi ile son bulan uzunca bir süreçten oluşmaktadır. Bu süreçin erken safhasında yakın geçmişle ilgi hafıza kaybı, ilerleyen safhalarında sıkca görülen unutkanlıklar ve son safhasında tanıma fonksiyonlarında bozukluklar ve demans daha sonra da Alzheimer başlar.

Protein diyeti hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor

Özel bir diyetle insanlarda da alzheimerı yavaşlatmak mümkün gibi görünüyor. ABD’de yapılan bu araştırma şimdilik fareler üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar vermiştir. Düşük protein diyeti uygulanan farelerde bilişsel beceriler ve bellek performansında önemli ölçüde düzelmeler görülmüştür.

Metot: Bu deney için alzheimer belirtisi gösteren fareler iki gruba ayrılıyor.Gruptaki farelere dört ay boyunca  her iki haftada bir protein miktarı azaltılan bir diyet uygulanıyor.Gruptaki farelere ise hiçbir diyet uygulanmıyor.

Sonuç: Dördüncü ayın sonunda yapılan kabiliyet, bilinç ve patolojik testlerden elde edilen sonuçlar şöyle:

  • Protein diyeti uygulanan farelerin labirent, kabiliyet ve bilinç testlerinde önemli ölçüde düzelmelerin görüldüğü,Beyin Sinir-Hücrelerinde daha az tahribatın olduğu tespit edildi.
  • Protein diyeti uygulanmayan farelerin labirent, kabiliyet ve bilinç testlerinin sunucunun dört ay öncesine göre daha kötü olduğu ve Beyin Sinir-Hücrelerinde alzheimer hastalarında tipik olarak görülen Hatalı Tau Proteininin bulunduğu tespit edildi.

Alzheimer

Protein diyeti kandaki Büyüme Faktörünü* azaltıyor

Büyüme faktörü* (Insulin-like growth factor-1 IGF-1): Karaciğerde sentezlenen ve insuline benzeyen bir hormondur. Farelerde olduğu gibi insanlarda da çocukluk ve ergenlik döneminde büyümede önemli rol oynar. Bu hormonun yapısındaki değişiklikler, yaşamın sonraki evrelerinde (gençlik ve ihtiyarlıkta), alzheimer, kanser ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

Laboratuvar testleri:
asddDüşük protein diyeti uygulanan farelerin kanında büyüme faktörünün(IGF-1) %30 ila %70 oranında daha az bulunduğu, buna karşın diyet uygulanmayan farelerin kanında ise bu oranın normalden sekiz kat daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bu araştırma besinler yoluyla alınan proteinin Büyüme Faktörü (IGF-1)’in yapısını, fonksiyonunu ve miktarını değiştirerek hastalığın ilerlemesinde önemli rol oynadığını ortaya çıkardı. Ayrıca bu araştırma, basit bir diyetle hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebileceğini göstermiştir.

Araştırma her ne kadar fareler üzerinde olumlu sonuç vermiş olsa da aynı diyetin insanlar üzerinde de olumlu sonuç vereceği tahmin ediliyor. Bu konuda klinik deneyler başlamış bulunuyor ve IGF-1 nin yapısını değiştirecek yeni ilaçların geliştirilmesinin 15 yıl kadar sürebileceği tahmin ediliyor.

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++ 
Kaynak :  Protein restriction cycles reduce IGF-1 and phosphorylated Tau, and improve behavioral performance in an Alzheimer’s disease mouse model. DOI: 10.1111/ acel.12049 2013 The Authors Aging Cell © 2013 Blackwell Publishing Ltd/Anatomical Society of Great Britain and Ireland

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla