Retina uzmanlari İstanbul’da buluştu

Kategori: Göz Sağlığı Print

onergeliskenHalk arasında ‘‘Sarı Nokta’’ olarak da bilinen YBMD (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığı; Avrupa’nın oftalmolojideki lider ilaç şirketi Théa Pharma’nın İstanbul’da bir araya getirdiği  uzmanlar tarafından masaya yatırıldı. Beslenme uzmanları ve oftalmologların önerileri doğrultusunda Nutrof Total®’i Türkiye’ye getiren; Théa Pharma’nın evsahipliğinde Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen toplantıda mikronutrisyonun (mikro beslenme) hastalığın önlenmesindeki önemi vurgulandı.

Türkiye’de 8 milyon kişi YMBD olacak

Prof. Dr. Öner Gelişken; dünya çapında 20-25 milyon arasında YMBD hastasının bulunduğunu, 8 milyonunda ise ciddi görme azalmasına rastlandığını belirterek Türkiye’de 8 yıl sonra bu rakamın 1 milyon kişi olacağını kaydetti. Çağımızın en önemli göz hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce kişinin görme kaybına uğramasına neden olan hastalık; sigara, ileri yaş ve en çok da hızlı ve dengesiz beslenme ile tetikleniyor. YBMD, yaşam kalitesinde azalmaya; hastanın bağımsızlığını yitirmesine; kardiyovasküler rahatsızlıklarda, inme, depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi sorunlarda artışa neden oluyor.

Çinko, bakır, selenyum, C ve E vitamini YBMD’nin başdüşmanları

YBMD’den korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret eden Prof. Dr. Bora Eldem ise hastalığın önlenmesinde özellikle çinko, bakır, selenyum ile C ve E vitaminlerinin yeteri kadar alınmasının önemli olduğunu belirtti. Eldem’in altını çizdiği son araştırmalara göre bu antioksidan vitamin ve mineraller yeterli ölçüde alınmadığı takdirde YMBD yüzde 40 hızla ilerliyor; alındığında ise hastada görme azalması riski yüzde 25 düşüyor.

Gözün arkasındaki koruyucu güneş gözlüğü: Lutein

YBMD’nin önlenmesinde bir başka önemli besin maddesi ise lutein. Luteinin gözün arkasındaki güneş gözlüğü görevini gördüğünü, gözü tehlikeli mavi ışıktan koruyan bir molekül olduğunu belirten Prof Dr. Eldem; ‘’Göz sağlığının korunması için bu molekülden günde 6-12 miligram alınması gerek. Bunu alabilmek için de günde en az 1200 gram mısır veya 48 adet yumurta yemek gerek. Bunun pek mümkün olmaması ve vücut tarafından sentezlenememesi nedeniyle, lutein; diyetle veya dışarıdan destek tedavisi olarak alınması zorunlu bir moleküldür’’ dedi.

Üzümün özünden gelen sihirli madde: Resveratrol

Dünya çapında retina duayenlerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Anita Leys ise YBMD’den korunmada birinci dereceden kanıtları ve son klinik çalışmaları aktardı. Leys; YBMD’nin önlenmesinde keşfedilen bir başka maddeye; resveratrole dikkat çekti. Üzüm meyvesinin içinde bulunan resveratrolün; oftalmik ürünler içinde sadece Nutrof Total®’de yer aldığını belirten Belçikalı oftalmolog Anita Leys; bu konuda yapılmış çalışmaların sonuçlarını paylaşarak bu sihirli maddenin sadece gözü korumakla kalmayıp; kalp hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson riskini de azalttığına dikkat çekti.

Sarı Nokta hastalığı hakkında:Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (YBMD) da denilir. Makula bölgesindeki yapının bozulmasına bağlı olarak merkezi görme kaybına yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yasal körlük nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. 60 yaşından sonra görülme sıklığı 2 kat artar. 70 yaşından sonra görme kaybının en başta gelen nedenidir.


 

Güneşten koruyucu kremler yararlı mı, zararlı mı?

bebekler-icin-gunes-kremleriGüneşin sağlığa zararları konusundaki toplum bilinci gün geçtikçe artıyor. Ancak yapılan çalışmalar yeterli önlemlerin alınmadığını gösteriyor. Ayrıca güneşten koruyucu kremlerin faydalarının yanı sıra zararlı etkileri olabileceği konusunda da tartışmalar devam ediyor.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla