Roche, Alzheimer hastalığında erken tanı için Eli Lilly ile iş birliği yapacak

11 Nisan 2023   |    12 Nisan 2023    |   Kategori: Sektör Print

Alzheimer hastalığı ile mücadelede yenilikçi bir tanı çözümü için yapılacak bu işbirliği kapsamında tüm dünyada Alzheimer hastalığına daha erken tanı konulabilmesi ve böylelikle hasta yolculuğunun iyileştirilmesi hedeflenecek. Günümüzde Alzheimer hastalığının erken ve doğru tanısına yönelik dünya genelinde engeller bulunuyor ve semptomu olan hastaların yüzde 75’inden fazlasına tanı konulmamış durumda. Tanı konulan hastaların ise, semptomların başlangıcından ortalama 2,8 yıl sonra tanı aldıkları biliniyor. Alzheimer’ın sağlık sistemleri üzerinde yarattığı artan baskıyla başa çıkmak için tanı sürecinin daha hızlı ve erişilebilir hale getirilmesi ve böylece yeni tedavilerin kullanımına olanak sağlanması büyük önem taşıyor.

Roche ve Lilly arasındaki bu iş birliği, zamanında ve güvenilir tanı sayesinde tedaviye giden yolculuğu iyileştirme ortak hedefleri doğrultusunda sağlanacak. Bu kapsamda kullanıma sunulacak tanı çözümü, onaylanması halinde, semptomları olan hastalarda amiloid patolojisi olasılığının düşük olduğunu tespit etmek ve tanıyı doğrulayabilecek ileri değerlendirme ve testlere devam edilip edilmemesini belirlemek için ek bir araç olarak kullanılabilecek.

Roche Diagnostik CEO’su Matt Sause, “Bu önemli tıbbi ihtiyacın giderilmesinde Lilly ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bugün 55 milyondan fazla insan demans ile mücadele ediyor ve bu sayının 2050 yılına kadar neredeyse 140 milyona yükseleceği öngörülüyor. Demans hastalarının zamanında ve doğru tanı alması konusunda iş birlikleri hayata geçirmeye önem veriyoruz. Roche ve Lilly iş birliği ile sunulacak tanı çözümü, kişinin tanı yolculuğunu hızlandırma ve dolayısıyla tedavi seçeneklerine daha hızlı erişim sağlama potansiyeline sahip olacak” dedi.

Lilly Grup Başkan Yardımcısı ve Avid Radiopharmaceuticals Nörobilim Ar-Ge Başkanı Mark Mintun ise, “Yeni bir potansiyel tanı çözümünün geliştirilmesini desteklemek için Roche ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Alzheimer hastalığının zamanında ve doğru tanısı için kritik önem taşıyan kapsamlı verilerin oluşturulmasına destek olmak adına ekosistem genelindeki iş birliklerini devam ettirmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla