İş yeri hekimleri: Ücretler tarihin en düşük seviyesinde

9 Eylül 2022   |    12 Eylül 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

İş yeri hekimlerinin ücret ve çalışma koşulları ile ilgili yapılan basın açıklamasında, ücretlerin tarihin en düşük seviyesinde olduğu vurgulandı. Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu ile İşyeri Hekimleri Derneği, İstanbul, Ankara, Adana başta olmak üzere pek çok ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Adana’daki açıklama Adana Tabip Odası’nda gerçekleştirildi. Açıklamayı, Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ahmet Suntur okudu. Dr. Suntur, iş yeri hekimlerinin ücretlerinin tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

SGK primlerimiz eksik yatıyor

GazeteDuvar’dan Tuba Eroğlu’ın haberine göre, Dr. Suntur, şunları söyledi, “SGK primlerimiz OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri) şirketleri tarafından eksik yatırılarak geleceğimiz gasp ediliyor. Kullandığımız araç ve akaryakıt harcamaları ile bilgisayar ve internet gibi giderleri kendimiz ödemek zorunda kalıyoruz. İzin hakkımızın kısıtlandığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yerinde ve etkili denetimlerin yapılmadığı ama en önemlisi de mesleki bağımsızlığımızın her geçen gün erozyona uğratıldığı bir ortamda çalışmaktan yıldık, yorulduk” diye konuştu.

Ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sıradayız

Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığını hatırlatan Suntur, bunun nedeninin işçi sağlığı hizmetlerinin koruyucu özünden ve kamusal niteliğinden soyutlanarak patronların insafına bırakılması olduğunu söyledi. Sorunlarının çözülmesini isteyen Dr. Suntur şu talepleri dile getirdi:

  • Ücretlerimizi düşürmeyi, işçiye ve iş ortamını düzeltmeye ayırdığımız ve zaten yetersiz olan süreyi kısaltmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Tam aksine hizmet sürelerimizi arttırın.
  • Mesleki bağımsızlığımızın, iş güvencemizin, özlük haklarımızın, çalışma koşullarımızın önündeki en büyük engel olan, kaderimizi patronların insafına terk eden politikaların değişmesi için meslek örgütümüz ile görüşerek, işçi sağlığı hizmetinin kamusallığını da göz önünde bulunduracak gerekli düzenlemeleri hayata geçirin.
  • Meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği’nin elinden aldığınız yetkileri iade edin. Böylece sorunlarımızın çözümü noktasında bir başlangıç yapabilirsiniz. Böyle bir başlangıç, biz iş yeri hekimlerinin, iş güvenliği uzmanlarının, iş yeri hemşirelerinin ve doğal olarak işçilerin yararına olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla