Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Covid-19 Delta varyantı bir haftada üçe katlandı

13 Temmuz 2021   |    28 Temmuz 2021    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Delta varyantının bir haftada üçe katlandığını belirterek dördüncü dalga uyarısında bulundu. Covid-19 Delta varyantının 36 ilde 750 kişide tespit edildiğini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, geçen hafta 30 ilde 284 kişide görülen, Delta varyantı vaka sayısı böylece 3 kat arttığını vurguladı. Geçen hafta üç ilde üç kişide görülen Delta plus varyantının ise başka kişilerde tespit edilmediğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam vaka sayısında da artış olduğunu dile getirdi. 

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek “Son bir haftaya baktığımızda özellikle düşmesi gereken vakanın düşmediğini, son hafta sonunda ise bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz” dedi.

Artışların Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman gibi daha çok aşılama oranının düşük olduğu illerde görüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede aşılamanın önemli olduğunu vurgulayarak, dördüncü dalga uyarısı da yaptı: “Şu an böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına gelmez” diyen Koca, şunları söyledi: Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılama ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile dördüncü dalgayı önlemek mümkün.”

Prof. Dr. Canan Külah: Delta varyantı Türkiye’de de yaygınlaşarak baskın hale gelebilir

Toplumsal bağışıklığın %70 ya da 80’e ulaştığında salgının biteceğini ve normal hayata dönüleceğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının zorunlu olup olmayacağıyla ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: “Daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Gerektiğinde ayağına gitmek dahil olmak üzere her yöntemi denemek istiyoruz. Bunu da sahada yaygın şekilde zaten yapıyoruz, her geçen gün artıyor.

Doğu ve Güneydoğu’da oranların düşük olduğunu görüyorsunuz; ama oralarda da artışın olduğunu görüyoruz. Hakkari’de yüzde 50, Şırnak yüzde 40 oldu, Ardahan’da yüzde 50’lerde olduğunu görüyoruz. Kars’ta benzer şekilde, Adıyaman yüzde 50’ye yakın. Giderek o bölgede de artış var. Bizim vatandaşın ayağına gidip mobil, yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında yaptırımla yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim dışımızda.”

“Özel sektöre de aşı zorunluğunu tavsiye etmeyi düşünmüyoruz. İkna dışı yöntemle yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Normale dönmenin, okulların açılmasının, normal hayata dönmenin, futbol-spor etkinliklerine katılabilmenin tek yolu aşı. Normal hayat, toplumsal bağışıklıkla, o da aşılama ile mümkün. Vatandaşın bunu bilerek katılması gerekiyor. Hem kendi sağlığı için hem sevdikleri için” diye konuştu.

Türk Toraks Derneği Uyardı: Delta varyantı İngiltere’de vaka sayılarını %70 arttırdı!

Bakan Koca, Kurban Bayramı’na kadar aşılamada hedeflerinin yüzde 70 olduğunu hatırlatarak, “Şu anda yüzde 61’i bulduk. En az 1 doz aşı yaptıran, 18 yaş ve üzeri tanımlanan kişilerde yüzde 70 olmasını hedeflemiştik. Şu an yüzde 61’i buldu.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla