Bakan Koca: Okul çağındaki çocuklar için özel ‘sağlık karnesi’ olacak!

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Sağlık Gündemi Print

Okul çağı çocuklarına yönelik hazırladıkları yeni sağlık projesi ile ilgili gelişmeleri ilk kez Medikal Akademi’ye açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocuklara özel ‘sağlık karnesi’ tutulacağını, aşı ve diğer sağlık verilerinin yakından takip edileceğini belirtti. Aşı ve bağışıklama çalışmalarını artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte okul çağındaki çocukların sağlık verilerinin izleneceği bir sistem üzerinde çalıştıklarını dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’ya önemli açıklamalarda bulundu. Bir çeşit ‘sağlık karnesi’ olacak uygulamanın yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmesine çalıştıklarını söyleyen Bakan Koca, öncelikle okul çağında yapılması gereken aşıların takip edilerek, bağışıklamanın güçlendirileceğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ‘Proje sadece aşıyı kapsamayacak. Kalp, diş ve gözlere yönelik sağlık veriler de izlenecek; kalp taramalarını özellikle önemsiyoruz.’

Aşı reddi etkili değil ama koruyuculuk önemli!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son dönemde aşı reddine yönelik eğilimin olduğunu ancak bunların belirgin düzeyde bir olumsuz etkiye yol açmadığını vurguladı. Buna rağmen bu durumun gözden gelinemeyeceğine işaret eden Sağlık Bakanı Koca, aşı reddinin bilimsel dayanağı olmadığını; aşıların yurt dışında üretilmesi nedeniyle “bazı efsaneler” üretildiğini kaydetti.

Gelecek döneme yönelik “Aşı reddinin her geçen gün artıyor olması Dünya ölçeğinde, Türkiye’de kendisini hissettiriyor olacaktır” endişesini dile getiren Bakan Fahrettin Koca, halen çok başarılı şekilde yüzde 96’lar seviyesinde bulunan aşılama oranını daha da yükseğe çekmek istediklerini anlattı.

Okul çağındaki çocukların sağlığı takip edilecek

Aşılama ve çocukları korumaya yönelik sağlık uygulamaları konusunda bilinci artırmak için sürekli çalışılması gerektiğini belirten Fahrettin Koca, “Aşı takvimini bebeklik döneminde mutlak bu oranlar hatta üstünde sağlamamız, yani 95 ve altına düşürmememiz gerekiyor. Bebeklik dönemi sonrası okul çağı dönemindeki aşıları da -ki o genelde ihmal ediliyor- ‘nasıl olsa yapıldı, koruyuculuğu yüksek’ diye düşünülerek yapılmayan aşılarda da hassas olmamız gerekiyor. Çünkü okul çağında aşılama oranı düşüyor” diye konuştu.

Bağışıklamanın okul çağındaki çocuklar arasında azaldığını, okul çağı aşılarının mutlaka yapılması gereğine inandıklarını belirten Fahrettin Koca, bu nedenle yeni bir proje başlattıklarını belirterek şunları kaydetti: “Biz bu dönemde üzerine giden, daha yakın takip eden hatta Milli Eğitim Bakanlığı ile istişare halinde bir sağlık kartı, sağlık karnesi gibi bir uygulama ile sadece aşı değil, yapılması gereken aşıları, artı diş bakımı ise diş taraması, artı kalp taraması -ki önemsiyoruz-, göz taraması gibi bunların da belli dönemler hangi sınıfta, okulun veya eğitimin hangi döneminde yapılması gerektiğini de gösteren (sistem üzerinde çalışıyoruz.) (Bu karne), bebeklik dönemindeki aşı takvimi gibi, bu sağlık karnesi okul dönemindeki verileri de daha yakın takip etmemizi de bu anlamda sağlıyor olacak.”

Bakan Koca: Performansa göre ek ödeme üzerinde yeniden çalışıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu verilerin dijital ortamda da takip edilerek bağışıklamada olması gereken seviyelerin korunabileceğini belirtti.

Hedef yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirmek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu projeyi yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirmeyi hedeflediklerini de kaydederek, “Bu elbette koruyucu hekimliğin de bir parçası. Yani siz diş taraması, göz taraması, kalp taraması ve aşı takibini yapmış olmakla ve buna ilave edilebilir, koruyucu hekimliği ön plana almayı sağlamış oluyorsunuz. Aşıda yerelleşme için hızla çalışıyoruz. Aşının yurt dışında üretiliyor olması aşı reddindeki gerekçelerden biri, yerelleşme ile bu olumsuz yaklaşımın da önüne geçilmiş olacağız” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla