Sağlık Bakanı Koca: Çin’den hayvansal ürünlerin ithalatını durdurduk

7 Şubat 2020 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süre durdurma kararı aldık” açıklamasını yaptı. Koca, Çinden tahliye edilen ve Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde takip edilen 61 kişiden alınan ikinci numunelerinde de koronavirüse rastlanmadığını söyledi. İki gün önce 17 uluslararası havalimanında da yurt dışından gelen yolculara termal kamerayla koronavirüs taraması yapılmaya başlandığını belirten Koca, şu ana kadar virüs tespit edilen bir yolcu bulunmadığı bilgisini verdi:

“Koronavirüsler, hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Hayvan kaynaklı bulaşmanın önüne geçmek için Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süre durdurulması kararı alındı.

İthalatı durdurulan ürünler arasına deniz ürünler, hayvansal yağlar da var. Çin’den ülkemize çalışmaya gelen vatandaşların 14 gün süreyle izinli sayılması ve tetkiklerin ardından sağlık bakanlığının izniyle çalışmaya başlaması kararlaştırıldı”

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla