Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayılarındaki artış devam ediyor, hastaneye yatışlar da artabilir!

24 Temmuz 2021   |    8 Ağustos 2021    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye’de koronavirüs salgınında vaka sayısındaki artış sürüyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 12 bin 381 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 58 kişi ise hayatını kaybetti. 23 Temmuz’da yapılan test sayısı ise 221 bin 463 olarak açıklandı. Son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz olmak üzere toplam 1 milyon 106 bin 966 aşı uygulandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısında yaşanan artışın, hastaneye yatışları da etkileyebileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı, 10-16 Temmuz dönemine ait 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarını açıkladı. İllere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 75,12, Ankara’da 57,95, İzmir’de 24,46 oldu. Siirt’te 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı 471’i aşarken, Ağrı, Bitlis, Van ve Diyarbakır’da da vaka sayısı 100’ün üzerinde gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, son bir haftada vaka sayısı en çok artan illerin Siirt, Giresun, Bingöl, Diyarbakır ve Kırıkkale olduğunu yazdı.

1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması kalktı

Ülke genelinde kademeli normalleşme kapsamında kısıtlamalar 1 Temmuz’da büyük oranda kaldırıldı. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları bu tarih itibarıyla kalkarken sinema salonları, yeme içme yerleri, kahvehane gibi işletmelerde de kısıtlamalar neredeyse tamamen kaldırıldı.

Sadece müzik yayınlarının “bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar saat 24.00’e kadar yapılabileceği” açıklandı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlar Kurulu’nun vakalara bakarak yeni bir değerlendirme yapabileceğini açıkladı. Yurt dışından gelişlerde ise İngiltere, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelişlerde negatif PCR testi talep ediliyor.

Aşılama yaşı 18’e indi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran ayı sonunda Twitter’da yaptığı paylaşımda 18 yaş ve üzeri kişilerin koronavirüs aşısı için randevu alabileceğini duyurmuştu. 22 Temmuz itibarıyla 39 milyon 155 bin 309 kişi en az bir doz aşısını oldu. Üçüncü doz aşısını olanların sayısı ise 3 milyon 696 bini geçti. Türkiye’de ilk iki doz Sinovac aşısı olanlara, altı ay sora 3. dozlarını BioNTech olma hakkı tanınıyor.

20 Mayıs’ta BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Koca, toplam 120 milyon BioNTech aşısının alınacağını; 15 Haziran’a kadar 14,2 milyon doz aşının Türkiye’ye ulaşacağını açıklamıştı. Türkiye’de Mart ayıyla birlikte virüs yeniden hızlı bir şekilde yayılmaya başlarken günlük vaka sayısı 7 Nisan’dan sonra 50 binin üzerinde seyretmeye başlamıştı. Türkiye, 12-18 Nisan haftası 4 gün üst üste 60 binin üzerinde vaka açıklamıştı. Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla