Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş: Sağlık çalışanları eşit statüde olmalı

Yazan Hatice Pala Kaya
14 Temmuz 2019   |    20 Temmuz 2019    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık çalışanlarının çok farklı statülerde çalışmasının gelir ve özlük hakları bakımından farklılıklar oluşturduğunu söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, bunun düzeltilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen’in Genel Kurul sonrası seçilen yönetimi, bir basın toplantısı düzenledi. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, burada yaptığı konuşmada, toplumda kutuplaşmanın yaşandığını belirterek faaliyetlerinde bunu aşan bir yaklaşım belirleyeceklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının haklarının geliştirilmesine yönelik, yakın dönemde kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlayacağını hatırlatan Durmuş, “Toplu İş Sözleşmesi masası daha anlamlı hale getirilmeli. Haklı talepler masaya getirilerek çözülmeli” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının çok farklı statülerde çalıştırılmasının ücret ve diğer özlük haklarında farklılıklar oluşmasına yol açtığını belirten Semih Durmuş şunları kaydetti: “Sağlık çalışanlarının sendikası olarak bizler genelde uygulama birliği olsun istiyoruz. En son süreçte de hepinizin malumudur 4B’li sözleşmelilerin 4+2 olan sürelerinin 3+1’e indirilmesiyle alakalı bir düzenleme Meclis Genel Kurulundan geçti.

Burada yapılmış düzenleme tüm sözleşmeli statüde çalışanları kapsamadığı için diğer arkadaşların bu manada bir haksızlığa uğradıklarına dair genel bir hava oluşuyor. Haklılar, bu insanlar neticede kamu hizmeti görüyor. Hepsi aynı okullardan mezun olmuş insanlar ama birine 4+2, birine 4B, birine 4C, birine 4D, birine 4A, birine süreli sözleşmeli derseniz insanlar bunlardan rahatsız oluyorlar. Onun için kamudaki istihdamın özlük hakları, ekonomik ve sosyal hakları itibarıyla eşdeğer statüde olması gerektiğine inanıyoruz.”

Sağlık çalışanlarının uzun süren nöbetler, iş yoğunluğu, fazla çalışma süresi nedeniyle zorluklar yaşadığına işaret eden Semih Durmuş, sağlık çalışan sayısının hızla artırılması gerektiğini, iş-yaşam dengesinin iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. Durmuş, sağlık çalışanlarının devlet memurları içinde mesleki memnuniyetsizliği en yüksek ikinci grup olduğunu hatırlattı.

Şiddetin önlenmesi: Şiddet oluşmasının önlenmesi

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin sendikanın öncelikli konularından biri olduğunu belirten Semih Durmuş, bir komisyon kurarak bu konudaki çalışmaları derinleştireceklerini belirtti. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlıkta şiddetin karmaşık bir konu olduğunu, çözümü konusunda iyi uygulama örneklerine bakacaklarını vurgulayarak, temel yaklaşımın şiddetin ortaya çıkmasının önlenmesi olacağını kaydetti.

Sağlıkta üst yöneticilerin atanması liyakate dayalı olmalı

Türkiye kamu yönetiminde yönetici düzeyindeki kişilerin atanmasında bir sistem olmadığını hatırlatan Semih Durmuş, bunun çözülmesi gereken bir konu olduğunu belirtti. “Atamalarda liyakate, ehliyete bakılması gerekli” diyen Semih Durmuş, “Türkiye sağlıkta dönüşüm programlarını uyguluyor. Bu değişimde en büyük rol bürokrasiye düşüyor ancak sürekli bürokratların değişimi doğru değil. Liyakatsiz atamalar doğru değil. Çünkü üst düzey yönetici atama sistemimiz yok, bu sistem gerekli” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla