Saydan: Kızamık vakalarını önlemek için çocukluk çağı aşıları eksiksiz yapılmalı!

Yazan Hatice Pala Kaya
24 Haziran 2023   |    2 Temmuz 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Kızamık vakalarının yıllar sonra yeniden artmaya başladığını, buna da aşı karşıtlığı ve düzensiz göçün neden olduğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, çocukluk çağı aşılarının eksiksiz olarak yaptırılması çağrısında bulundu. Artan kızamık vakaları ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Saydan, kızamığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve bu hastalıktan korunmak için çocuklara kızamık aşısının mutlaka yaptırılması gerektiğini vurguladı. Ecz. Nurten Saydan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kızamık oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu tür hastalıkların önlenebilirliği aşı ile mümkün. Bu nedenle ailelerin çocuklarını mutlaka aşılatmaları gerekiyor. Aşılanmama neticesinde görüldüğü gibi salgın ortaya çıkıyor. Son yıllarda, dünyada toplumlar arasında ortaya çıkan aşı karşıtlığı ve kararsızlığı giderek artıyor. Aşılanmamış veya eksik aşılı kişiler nedeniyle küresel dolanımın artması, göçler, savaşlar nedeniyle aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükseliyor. Kızamıktan tam olarak korunmak için çocuklara mutlaka kızamık aşısı yaptırılmalı”

İstanbul Tabip Odası: Kızamık hastalığındaki artış endişe verici boyutlarda!

Kızamık vakalarında Avrupa ikincisiyiz

Ecz. Nurten Saydan, DSÖ verilerine göre Türkiye’nin, 2023 Şubat ayı sonu itibariyle kızamık vaka sayısında Avrupa’da ikinci olduğunu belirterek, “Özellikle aşı karşıtlığı ve düzensiz göçle beraber artan kızamık vakalarının önüne geçmek için çocukluk çağı aşılamalarının eksiksiz yapılması şart” diye konuştu.

Türkiye’de aşı karşıtlığının giderek arttığına dikkati çeken Saydan, “Aşı karşıtlığının bilimsel bir dayanağı olmadığı gibi çocuklarımızla birlikte tüm toplumun sağlığı da hiçe sayılıyor. Çocukların aşılanmasındaki hukuki ve vicdani mesuliyetin ailelerin inisiyatifinde olmaması gerekiyor. Türkiye’de Sağlık Bakanlığının uyguladığı çocukluk çağı aşı takvimi içinde de yer alan 9’uncu ay ile 1, 4 ve 6’ncı yaşlarda uygulanan kızamık aşıları çocukları viral bir hastalık olan kızamıktan yüzde 99 koruyor” ifadesini kullandı.

Aşı karşıtlığı toplum sağlığı için de risk oluşturuyor

Toplum sağlığı için en önemli unsurlardan birinin hastalıkların önlenmesi olduğunu dile getiren Nurten Saydan, bir hastalığı önlemenin, hastalık oluştuktan sonra onu tedavi etmekten daha iyi olduğunu vurguladı. Saydan sözlerine şöyle devam etti:

“Aşılanmanın bir hedefi kendimizi korumaksa diğer önemli hedefi de toplumun bağışıklık sistemini korumaktır. Ülkemizde kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıkların aşıları ücretsiz şekilde aşı takvimimizde bulunuyor. Ailelerin bu aşıları çocuklarına yaptırmaları ve toplum sağlığının korunmasını sağlamaları gerekiyor.”

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Göçler nedeniyle aşılanmanın önemi daha da artıyor

Türkiye’deki sığınmacı sayısına da değinen Saydan, “Türkiye’ye giren sığınmacı sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de nüfusu 3,5 milyonu geçen Suriyeli sığınmacı bulunuyor. 0-14 yaş arası çocuk sayısı ise 1 milyon 300 binin üzerinde. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye’deki kamplarda kalan Suriyelilerde kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarına rastlandığına dikkat çekmiş durumda. Bu yüzden aşılanmanın önemi daha da artıyor” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla