Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

31 Temmuz 2022   |    14 Haziran 2023    |   Kategori: Enfeksiyonlar, Sağlık Sözlüğü Print

Kızamık virüsü çok ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. İnsandan insana hava yolu ve yakın temas ile bulaşır. Kızamık aşısı, bu virüse karşı en etkili korunma yöntemidir. Kızamık virüsü, aşılanmamış kişilerde ishal, zatürre, orta kulak enfeksiyonu ve hatta ölüme neden olabilir. Kızamık aşısı, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıyla birlikte karma aşı (KKK aşısı) olarak uygulanır. Ülkemizde, yapılması zorunlu aşılardan biridir. KKK aşısı, toplam 2 dozdan oluşur ve ömür boyu korur. Hamilelik sürecinde kesinlikle uygulanmamalıdır. Aşı sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, ateş, bulantı ve yorgunluk gibi hafif yan etkiler görülebilir.

Kızamık aşısı nedir?

Kızamık aşısı nasıl bir aşıdır?

Kızamık, döküntülü ciddi bir viral enfeksiyondur. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu kızamık aşısı yaptırmaktır. Aşılanmamış kişiler enfekte olduğunda zatürre, ishal, orta kulak enfeksiyonu, körlük, beyin iltihabı gibi ciddi sorunlar gelişebilir ve ölüme neden olabilir. Kızamık aşısı, hastalıktan korunmak için tüm dünyada 60 yıldır yaygın olarak uygulanmaktadır. (1)

Kızamık aşısı, zayıflatılmış virüs içeren canlı bir aşıdır. Kabakulak, kızamık ve kızamıkçık virüsleri kullanılarak yapılır. Üçü birden karma aşı (KKK aşısı) olarak 2 doz şeklinde uygulanır. Bu üç hastalığa karşı korur ve etkinliği ömür boyu sürer. Ülkemizde, ‘Çocukluk Çağı Aşılama Programı’ kapsamında yapılması zorunlu bir aşıdır. (2)

Kabakulak nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, aşısı ve tedavisi

Kızamık aşısı ne kadar etkili?

KKK aşısı ilk dozdan sonra %93 oranında koruma sağlar. 2. dozdan sonra ise bu oran %99’a yükselir. Tam bağışıklık gelişmesi için 2 dozun mutlaka tamamlanması gerekir.

Kızamık aşısı neden yapılır?

Kızamık aşısı, dünyanın en bulaşıcı enfeksiyonu olan kızamık hastalığından korunmak için yapılır. Kızamık virüsü, öksürme ve hapşırma, yakın temas yoluyla yayılır. Kızamık salgınları, görüldüğü toplumlarda özellikle yetersiz beslenen çok sayıda çocuk ve bebeğin ölümüne neden olabilir. KKK aşısı sadece kızamık hastalığına karşı değil, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarına karşı da korunmanın tek ve en iyi yoludur. (3)

Kızamık aşısı hangi durumlarda yapılır?

KKK aşısı çocuklar dahil herkese yapılmalıdır. Şu kişilerin mutlaka aşılanması gerekir:

 • 1956 yılından sonra doğan yetişkinler, daha önce aşı olduklarını veya üç hastalığı da geçirip iyileştiklerini kanıtlayamazlarsa bir doz aşı almalıdır.
 • Uluslararası gezginler,
 • Sağlık sektöründe çalışanlar,
 • Hamilelik çağındaki kadınlar,
 • Kızamık salgınına maruz kalan aşılanmamış kişiler.

Kızamıkçık nedir? Belirtileri, tedavisi ve KKK aşısı

Kızamık aşısı yapılmazsa ne olur?

Kızamık, çok bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Aşılama ile önüne geçilmezse beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca, KKK aşısı olmamış çocuklarda SSPE görülme riski yüksektir. SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalığı ise; kızamık virüsünün sinir sisteminde oluşturduğu ölümcül bir enfeksiyondur. Aşı yaptırmak, tüm bu risklerden korunabilmek için hayati önemdedir. (4)

Kızamık aşısı kimlere yapılır?

KKK aşısı, 12. aydaki bebeklere ve 6-7 yaş grubu çocuklara olmak üzere 2 doz uygulanır.

Kızamık aşısı kimlere yapılmaz?

KKK aşısı genellikle herkes için güvenlidir ancak eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz aşı olmamalısınız:

 • Yaşamınızı tehdit edecek herhangi bir alerjiniz varsa,
 • Bir doz kızamık aşısından sonra alerjik reaksiyon yaşadıysanız,
 • Hamile iseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız,
 • Bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya bağışıklığınızı zayıflatacak kalıtsal bir sorununuz varsa,
 • Yakın zamanda kan nakli yaptırdıysanız veya diğer kan ilaçları kullandıysanız,
 • Verem hastalığınız varsa,
 • Son 4 hafta içinde herhangi başka bir aşı yaptırdıysanız.

Çocuk felci (Polio) aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri

Ayrıca orta veya ağır ölçekli hastaysanız, iyileşene kadar aşıyı ertelemelisiniz.

Kızamık aşısı nasıl yapılır?

KKK aşısı, çocuklarda uyluk veya üst kol kasına uygulanır. Yetişkinlerde ise üst koldaki deltoid kasına yapılır. Aşılar mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kızamık aşısı hangi aşılarla birlikte yapılır?

Kızamık aşısı, KKK aşısı olarak geçmektedir. Bu aşı, kızamık-kızamıkçık-kabakulak kombinasyonu içerir. Bu üç hastalığa karşı da koruma sağlar.

Kızamık aşısı ne zaman yapılır?

Çocuklara ilk doz KKK aşısı 12 aylıkken uygulanır. 2. doz ise 4-6 yaşlarında yapılmalıdır. Dozlar arasında en az 28 gün ara verilmelidir. Bağışıklık geliştiremeyen kişilerde doktorun gerekli görmesi halinde 3. doz aşı uygulanabilir.

Kızamık aşısı kaç yaşa kadar yapılır?

KKK aşısı için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Daha önce yapılmamışsa, gerekli görüldüğü takdirde sonradan yapılabilir. Bir kan testiyle önceden aşı olup olmadığınızı doğrulayabilirsiniz.

Kızamık aşısı kaç yıl korur?

KKK aşısı, çok etkili ve koruyuculuğu yüksek bir aşıdır. Ömür boyu koruma sağladığı kabul edilir. Salgın durumlarında riski ortadan kaldırmak için ek bir dozla pekiştirme sağlanabilir.

Kızamık aşısı kaç yılda bir tekrarlanmalıdır?

Aşılanmış ve kızamık virüsüne karşı bağışıklık kazanmış kişilerde aşı tekrarına gerek yoktur. Özel durumlar haricinde, ne yetişkinler ne de çocuklar için “güçlendirici” dozlarda KKK aşısı önerilmez.

Hepatit B aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Kızamık aşısı takvimi

Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı kararıyla 1 yaşından itibaren KKK aşısı zorunludur. Aşı takvimi, bilgilendirme ve aşı takibi için oluşturulur.

Kızamık aşısı isimleri ve fiyatları

‘Çocukluk Çağı Aşılama Programı’ dahilinde KKK aşısı ülkemizde ücretsiz olarak uygulanır. Özel durumlar için aşı isimleri ve fiyatları ise şöyledir:

 • M-M-R II 0.7 ml: 143,24 TL
 • Priorix Aşısı Kızamık ve Kabakulak aşısı: 159,38 TL

Kızamık aşısı kartı nasıl alınır?

Aşı kartları, bilgilendirme ve aşı takibi için sağlık kurumları tarafından aşı yapıldıktan sonra verilir. Aşı uygulamasından sonra, görevli sağlık personelinden alınır. Uygulanan her doz aşı, aşı kartına mutlaka işlenmelidir.

Kızamık aşısı yan etkileri

Aşının yan etkileri genelde hafif ve geçicidir. İlk 48 saat halsizlik, yorgunluk, ateş ve bölgesel ağrı görülebilir. Ancak; eklemlerde ağrı ve sertlik, nöbet, kurdeşen, şişme ve solunum güçlüğü gibi belirtilerle karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Zatürre (pnömoni) nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi

Kızamık aşısı ateş yapar mı?

Kızamık aşısının ciddi bir yan etkisi yoktur. Aşıdan sonraki birkaç gün hafif ateş görülebilir. Sonrasında kendiliğinden geçer.

Kızamık aşısı ağrı yapar mı?

Hafif ölçekli de olsa, aşı sonra enjeksiyon yerinde ve eklemlerde ağrı yaşanabilir. Bu belirtiler olağandır ve genellikle hafiftir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla