Sedef tedavisinde tama yakın deri iyileşmesi sağlayan yeni bir ilaç

Kategori: Cilt Sağlığı, Farmasötik / İlaçlar, Sedef Hastalığı Print

sedef-tedavisi-mumkunAmerikan Dermatoloji Akademisi’nin (AAD) yıllık toplantısında açıklanan verilere göre, kullanıma sunulan yeni ilacının sedef hastalığı tedavisinde önemli oranda iyileşme sağladığı belirtildi. Araştırma verileri ilacın sedef hastalarında 16 haftada tama yakın deri iyileşmesi sağlamadaki üstünlüğünün 52. haftada da devam ettiğini gösteriyor. Avrupa’da sedef hastalığı için sistemik tedavi adayı erişkin hastaların birinci basamak tedavisinde endikasyona sahip olan ilaç, kısa süre önce ABD ve Avrupa’da psoriatik artrit ve ankilozan spondilit tedavisi için de onaylanmıştı.

Novartis tarafından geliştirilen yeni ilacıyla ilgili son klinik veriler Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin (AAD) Washington DC’de gerçekleştirilen yıllık toplantısında açıklandı. Sonuçlar ilacın sedef hastalarında 52. haftada tama yakın deri iyileşmesi (Psoriasis Alan Şiddet İndeksi – PAŞİ 90) sağlamadaki üstünlüğünü gösteriyor. Buna göre ilacın, orta şiddette ve şiddetli sedef görülen 10 hastadan yaklaşık 8’inde tama yakın deri iyileşmesi (PAŞİ 90) sağladığı ve bu iyileşmeyi koruduğu belirlendi.

Sedef hastalığı (psoriasis) nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Çalışma ayrıca ilacın başlangıçtaki etki hızına dair de veriler sundu. Buna göre çalışmada yer alan hastaların yarısının PAŞİ 75’i 4. hafta gibi erken bir dönemde elde ettiği görüldü. Sedef tedavisinin ana amacı deride tam veya tama yakın iyileşme olup, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) 90 -100 yanıtı tedavi başarısının önemli bir ölçütü olarak kabul ediliyor. Orta şiddet ile şiddetli plak sedefi tedavi etmek üzere yetişkinler için onaylanan ilk tamamen insan interlökin-17A inhibitörü olan ilaç kısa süre önce AB ve ABD’de psoritik artrit ve ankilozan spondilit tedavisi için de onay almıştı.

Novartis İlaç Geliştirme Genel Başkanı, Vasant Narasimhan yaptığı açıklamada, “Bu ilaç hiç olmadığı kadar daha fazla sedef hastasına tama yakın deri iyileşmesi faydası sağlama potansiyeli gösteriyor” dedi.

Dünya genelinde yaklaşık 125 milyon kişiyi etkileyen sedef kaşıntı, pullanma ve ağrıya neden olan, kardiyovasküler ve metabolik hastalıkların da eşlik ettiği ve hasta üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik etkiye sahip sistemik sonuçları olan kronik bir hastalıktır. Buna rağmen hastaların yarısına kadarı tedavi görmemekte ve tedavi görenlerin yaklaşık yarısı  hastalık kontrollerinden memnun kalmamaktadır.

Sedef (Psoriasis) nedir?

Psoriasis dünya nüfusunun %3’üne kadarını etkileyen yaygın, bulaşıcı olmayan otoimmün bir hastalıktır. Plak psoriasis hastalığın en yaygın formu olup, gümüşümsü beyaz ölü deri hücreleri ile kaplı kabarık, kırmızı yamalar şeklinde görünür. Psoriasis sadece kozmetik bir sorun olmayıp, ayrıca kişilerin günlük yaşamlarını önemli düzeyde etkileyebilen inatçı, kronik (uzun süreli) ve bazen ıstıraplı bir hastalıktır.

Sedef (psoriasis) hastalığının tedavisinde yeni hedef: PAŞİ 90-100

Psoriasisli hastaların %30’una kadarında eklemleri de etkileyerek ağrı, katılık ve geri dönüşümsüz eklem hasarını içeren sakat bırakıcı semptomlara yol açan psoriatik artrit gelişmektedr. Psoriasis aynı zamanda diyabet, kalp hastalığı ve depresyon gibi diğer ciddi sağlık sorunları ile de ilişkilendirilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla