Sedef hastaları başka pek çok ciddi hastalık riski de taşıyorlar

Kategori: Güncel / Literatür Print

psoriasis-sedef-semptomHafif, orta ve ciddi psoriazis (sedef) hastalarının, psoriazis hastalığı olmayanlara kıyasla ilave en az bir majör hastalığa sahip olma risklerinin oldukça yüksek olduğu ileri sürüldü. JAMA Dermatology’de yayımlanan bulgularda, Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, psoriazisten etkilenen vücut yüzeyi alanının oranı ile ölçülen hastalığın şiddetinin, akciğerleri, kalbi, böbrekleri, karaciğeri ve pankreası etkileyen diğer hastalıkların artan oranda varlığıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

Araştırma, Özel Durum Sağlık Sonlamları ve Psoriazis Olayları Çalışması’nın bir parçası olarak yayımlandı. Araştırmacılar, 9.035 psoriazis hastasının – %52 hafif hastalıklı %36 orta hastalıklı ve %12 vücut alanının %10’undan fazlası etkilenmiş olan şiddetli hastalıklı – aile hekimi kayıtlarını inceledi. Psoriazis ve kronik pulmoner hastalık (COPD), diyabet, hafif karaciğer hastalığı, miyokard infarktüsü ve periferik vasküler hastalık, peptik ülser hastalığı, böbrek hastalığı ve diğer romatolojik hastalıkları kapsayan bir dizi hastalık arasında anlamlı ilişkiler bulundu.

Joel-MÇalışmanın kıdemli yazarı Doç. Dr. Joel M. Gelfand, şu bilgileri verdi: “Psoriazis ile bağlantılı ilave hastalıklar tanımladıkça, özellikle şiddetli vakalarda önemli olan ciddi ko-morbid hastalıkların olasılığının arttığından hastalar ve hekimlerin haberdar olması gerekiyor. Diyabet komplikasyonları ve COPD, böbrek hastalığı ve peptik ülserlere bağlantıları araştırma için yeni alanlar olarak tanımlarken, ilk kez aterosklerotik hastalıkların artan riski ile direkt ilişkili olarak psoriazisten etkilenen vücut alanının nasıl arttığı gösterildi.”

Her ne kadar hastalığın cilt ve eklemlerle sınırlı olduğu düşünülse de, disiplinlerarası Penn ekibinin ilk sonuçlar bu kronik inflamatuar hastalığın; özellikle diyabet, kardiyovasküler hastalık ve mortaliyetle ilişkili sistemik etkilerini gösterdi. Daha yüksek diyabet riski, psoriazis hastalarında daha önce tanımlanmıştı ve bu çalışma, psoriazisin şiddetiyle de orantılı olarak, retinopati ve nöropati gibi ilave diyabetle ilişkili sistemik komplikasyonları ortaya çıkarttı. Hastalıklar inflamasyon ve insülin direncini teşvik ettiği bilinen ortak bir yolağı – TH-1 sitokinler- paylaşıyorlar. Bu ortak oluşan hastalıkların tanımlanmasıyla, araştırmacılar hastaların uygun sağlık taraması, değerlendirmesi ve yönetimiyle kapsamlı tedavi alacaklarını umut ediyor.

Kaynak: Psoriasis Severity and the Prevalence of Major Medical ComorbidityA Population-Based StudyComorbidity in PsoriasisComorbidity in Psoriasis. Howa Yeung. JAMA Dermatology, 2013; DOI: 10.1001/jamadermatol.2013.5015

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23925466

Abstract
psoriasis-sedef-yaraIMPORTANCE: Despite the growing literature on comorbidity risks in psoriasis, there remains a critical knowledge gap on the degree to which objectively measured psoriasis severity may affect the prevalence of major medical comorbidity.

OBJECTIVE: To examine the prevalence of major medical comorbidity in patients with mild, moderate, or severe psoriasis, classified objectively based on body surface area involvement, compared with that in patients without psoriasis.

DESIGN, SETTING, AND PARTICIPANTS: Population-based cross-sectional study of patient data from United Kingdom-based electronic medical records; analysis included 9035 patients aged 25 to 64 years with psoriasis and 90,350 age- and practice-matched patients without psoriasis.

MAIN OUTCOMES AND MEASURES: Prevalence of major medical comorbidity included in the Charlson comorbidity index.

RESULTS: Among patients with psoriasis, 51.8%, 35.8%, and 12.4%, respectively, had mild, moderate, or severe disease based on body surface area criteria. The mean Charlson comorbidity index was increasingly higher in patients with mild (0.375 vs 0.347), moderate (0.398 vs 0.342), or severe psoriasis (0.450 vs 0.348) (each P < .05). Psoriasis overall was associated with higher prevalence of chronic pulmonary disease (adjusted odds ratio, 1.08; 95% CI, 1.02-1.15), diabetes mellitus (1.22; 1.11-1.35), diabetes with systemic complications (1.34; 1.11-1.62), mild liver disease (1.41; 1.12-1.76), myocardial infarction (1.34; 1.07-1.69), peptic ulcer disease (1.27; 1.03-1.58), peripheral vascular disease (1.38; 1.07-1.77), renal disease (1.28; 1.11-1.48), and rheumatologic disease (2.04; 1.71-2.42). Trend analysis revealed significant associations between psoriasis severity and each of the above comorbid diseases (each P < .05).

CONCLUSIONS AND RELEVANCE: The burdens of overall medical comorbidity and of specific comorbid diseases increase with increasing disease severity among patients with psoriasis. Physicians should be aware of these associations in providing comprehensive care to patients with psoriasis, especially those presenting with more severe disease.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla