Şeker ameliyatı nedir, kimlere yapılır? Diyabet tedavisinde ne kadar faydalı?

20 Nisan 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Cerrahi, Diyabet Print

Halk arasında şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinen ileal interpozisyon cerrahisi doğru hastalara uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Diyabet cerrahisinde en önemli konulardan birisi doğru hasta seçimidir. Şeker hastalığı ameliyatı yalnızca tip 2 diyabet hastalarına uygulanır. Tip 2 şeker hastalarının hepsine de şeker hastalığı ameliyatı uygulanmaz. Çünkü önemli olan, pankreasın insülin üretme kapasitesinin korunmuş olmasıdır. Bu rezervler değerlendirilerek hastalar seçilir. Rezervlerin korunmuş olduğu hastalara şeker hastalığı ameliyatı başarı ile uygulanır.

Diyabetli tüm hastalara şeker hastalığı ameliyatı yapılır mı?

Tip 2 Diyabet sorunu olan her hastada şeker hastalığı aynı seviyede ve özellikte değildir. Kimi hastalarda, tip 2 diyabet oldukça uzun zamandır mevcuttur, kimi hastada ise bu hastalık kontrol altına alınmıştır. Bazı hastaların ise ilaç kullanmadığı ve hastalıkların kontrol edilmediği görülür. Bu gibi hastaların büyük bir kısmında insülin üretme kapasitesi kullanılmış ve bitirilmiştir. Bu hastalara uygulanacak herhangi bir cerrahi operasyon bu sebeple işe yaramaz. Şeker hastalığı ameliyatında önemli olan insülin rezervlerinin korunmasıdır. İnsülin rezervleri tükenmiş hastalara bu ameliyat önerilmez.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tip 2 Diyabet sorunu olan hastalar, hastalıklarına ne kadar zamandır sahip oldukları, hastalığın derecesi gibi konular bakımından değerlendirilirler. Her şeker hastasının özellikleri farklıdır. Hastalığın kaç yaşında başladığı, kullanılan ilaçlar, insülin dozu, kan şekeri seviyesi gibi faktörler her hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

İleal İnterpozisyon yani diğer bir adıyla şeker hastalığı ameliyatı etkisini insülin üretimi mevcut olan kişilerde gösterir. Kişilerin şeker hastalığı ameliyatı için değerlendirilmelerinde, pankreas insülin rezervleri araştırılır. Buna göre de hastanın ameliyatı olup olamayacağı, olursa hastalığın ne kadar gerileyeceği, hangi ilaçları kullanması gerektiği gibi konular hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Vücudun İnsülin Rezervi Açısından Değerlendirilmesi

Tip 2 Diyabet sebebiyle uygulanacak şeker hastalığı ameliyatı,obezite için uygulanan cerrahi girişimlerden farklı olmaktadır. Obezite sorunu olan bir kişiye sadece, kilo odaklı işlemler yapılır. Ancak obezite sorunu olan her hastaya Tip 2 Diyabetleri için şeker ameliyatı yapmak söz konusu değildir.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Bunun sebebi de insülin rezervlerinin ameliyat için yeterli olmamasıdır. Obezite cerrahisinin temel prensibi, kilo kaybının gerçekleşmesidir. Bunun akabinde hastalarda, kilo kaybı dolayısıyla Tip 2 şeker hastalığı da hafifleyecektir. Fakat Tip 2 Diyabeti olan hastaların tamamı obezite ya da morbid obeziteye sahip hastalardan oluşmaz.

Son zamanlarda morbid obezitesi ve Tip 2 Diyabeti mevcut olan hastalarda, obezite cerrahisine başvuran hastaların genel bir çoğunluğunda obezite hastalığından çok, kontrol altına alınması git gide zorlaşan ve yüksek doz insulin gerektirmeye başlayan Tip 2 Diyabet hastalığı nedeniyle obezite cerrahisini tercih ederler.

Tip 2 şeker hastalığına sahip hastaların tedavisi için uygulanan şeker hastalığı operasyonu, diğer bir deyişler İleal İnterpozisyon bu gibi hasta gruplarına uygulanan bir ameliyattır. Eğer hasta Tip 2 Diyabet sebebiyle İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) işlemine daha uygun ise, o halde kişinin insülin rezervlerini oldukça ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Tip 2 Diyabet ve şayet mevcut ise farklı metabolik sendrom belirtilerinin nasıl, ne oranda ve ne kadar etkili olarak düzeltilebileceği bu rezervlerin araştırılmasıyla öğrenilir. Şeker hastalığı ameliyatı için hastanın uygun olup olmadığı ise, bu rezervlere göre belirlenmektedir.

Metabolik Cerrahi nedir, nasıl uygulanır? Diyabet tedavisinde etkili midir?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Mahmut özkarakaş
Mahmut özkarakaş
9 yıl önce

Bel fıtığı ameliyatı olucağım zaman yapılan tetkiklerde şeker hastası olduğumu öğrendim ameliyat olalı 3 yıl kadar oldu

Öğrenmek istediğim diyabet ameliyatı olabilirmiyim ve ne kadar ücreti bu konuda beni bilgilendirmenizi istiyorum .

Araç çubuğuna atla