Şeker yükleme testinden değil, hergün tükettiğiniz şekerden korkun

Kategori: Diyabet, Gebelik Print

şeker-pasta-tüketimiSon günlerin en çok tartışılan konusu olan şeker yükleme testi için pek çok kişinin kafası karışmış durumda. Kimileri gereksiz hatta tehlikeli derken kimileri doktorun gerekli görmesi durumunda mutlaka yapılması gerektiğini söylüyor. Uzm. Dyt. Işın Sayın “Sadece bir dilim pasta kadar şeker içeren şeker yüklemesi, reaktif hipoglisemiyi anlamanın tek yoludur. Buna izin vermezseniz yaşadığınız tatlı ataklarıyla, her gün kendinize şeker yüklemesi yapıp durursunuz. Bu durum sizi diyabete kadar götürebilir” dedi.

Uzm. Dyt. Işın Sayın “Öğle sonrası arkadaşlarla krokanlı, akışkan çikolata kremalı bir dilim pasta yediniz, aynı gün akşam da dışarıda 1 koca tabak makarna yediniz… Bunun Türkçesi, ‘bir günde iki defa şeker yüklemesi yaptınız’ şeklindedir. Eğer sık sık karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız, kontrolsüz meyve yiyorsanız, unlu mamüllere hayır diyemiyorsanız; kendinize bir iyilik yapın ve doktorunuzun önerdiği şeker yükleme testinden korkmayın.

Gebelikte diyabet (şeker) hastalığının riskleri ve tedavisi

Unutmayın ki; hekiminizin reaktif hipoglisemiyi açlık kanında teşhis etmesi mümkün değildir.

Çoğu bireyde ancak ve ancak, 3 saatlik şeker yükleme testinde anlaşılabililir. Bunun için pek çoğumuzun yediği 1 dilim pastadaki kadar şekerin yüklenmesine izin verin. Böylece tanı konulabilsin, vücudunuzda ne olup bittiği anlaşılsın ve gerekiyorsa tedavi başlatılabilsin”dedi.

Bir çok bireyin kendi haline bıraktığında kendi elleriyle zaten defalarca şeker yüklemesi yaptığına dikkat çeken Uzm. Dyt. Işın Sayın “Acaba siz reaktif hipoglisemiden gelip, diyabete giden yolda neredesiniz? Farkında bile olmadan kendi kendinize sürekli yükleme yaparak geçirdiğiniz günleri unutmayın. Erken tanı ve farkındalık sağlayan bu test için, kar zarar hesabını buna göre yapın.Çünkü bilimsel araştırmalara göre; diyabetin erken evresi olan reaktif hipoglisemide, erken tanı ve farkındalık; size sevdiklerinizle geçirebileceğiniz en az 15 sağlıklı yaşam yılı kazandırır.” şeklinde konuştu.

Gebelikte şeker yükleme testi yapılmalı mı?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla