Serebrospinal sıvı testiyle erken evrede Alzheimer teşhisi

6 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Serebrospinal sıvı analizleri, bulgular ortaya çıkmadan bir kişinin Alzheimer hastalığı olup olmadığını belirleyebilir. Sahlgrenska Akademisi’nden araştırmacılar, uzun vadede etkili yeni tedavi olasılığı olan, daha güvenilir tanı imkanı sunan biyomarkırlar üzerinde önemli gelişmeler sağladılar.

Alzheimer hastalığında beta amiloid formlar adı verilen bir protein parçası, beynin sinir hücreleri arasında kümelenerek hastalığın hafıza ve fonksiyon ile karakterize etkilerinin oluşmasına yol açar. Ayrıca sinir liflerinin karışmasına yol açarak belirli proteinlerin serebrospinal sıvıya (SSS) salınmasına neden olur.

Dünyanın önde gelen Azheimer uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Kaj Blennow’un öncülüğünde Gothenburg Sahlgrenska Akademisi’ndeki araştırmacılar, biyomarkır olarak kullanılabilecek SSS’deki bu proteinleri ve protein parçalarını ölçmek için yeni bir yol geliştirdiler. Bu maddeler vücuttaki biyolojik süreci yansıtıyor ve kognitif bozukluğu olan kişilerde daha güvenilir tanı imkanı sağlıyor.

Erken evrede hastalık tayini
Tezini sonuçlar üzerine hazırlayan Dr. Niklas Mattson, “Hastalığın ilk bulgularında bile bu proteinlerin düzeylerinin SSS’da değiştiğini bulduk ve muhtemelen hastalığın çok erken bir evresinde beyindeki değişimi belirleyebileceğiz” açıklamasında bulundu. Gothenburg’daki araştırmacılar bu yeni biyomarkırların daha yaygın kullanımını teşvik etmek amacıyla uluslararasın bir kalite kontrol programı oluşturdular.

Tanı imkanının yanında biyomarkırlar ayrıca Alzheimer için yeni ilaçların testinde de kullanılabilecek.

KAYNAK: Cerebrospinal Fluid Test Can Pick Up Alzheimer’s Before Symptoms Appear. Gothenburg’s Sahlgrenska Academy University of Gothenburg. Krister Svahn, Niklas Mattson, Kaj Blennow.

Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

http://gupea.ub.gu.se/handle/2077/27811

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla