Ses sağlığınız için bol su tüketip egzersiz yapın ve sigaradan uzak durun

Yazan Hatice Pala Kaya
27 Nisan 2019  |   Kategori: Kulak Burun Boğaz, Sağlık Gündemi Print

Sesin her insan için önemli olduğunu ve çeşitli sağlık kurallarına uyarak korunabileceğini söyleyen Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, ses sağlığını korumak için bol su tüketilip egzersiz yapılması gerektiğini ve özellikle sigaradan uzak durulması gerektiği vurguladı. Sesin insanların yaşamının parçası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuz, “Hepimiz doğumdan, ölmeden önceki son sözlerimize kadar çevremizdeki bireylerle ve dünya ile iletişim kurmak için sesimizi kullanır, onunla duygu ve düşüncelerimizi ifade ederiz. Sesimiz aracılığı ile tecrübelerimizi, birikimlerimizi aktarırız” dedi.

Profesyonel Ses Derneği 16 Nisan Dünya Ses Günü nedeniyle Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi’nde opera sanatçılarının da katıldığı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Haldun Oğuz, sesin iletişim aracı olması yönüyle bütün insanlar açısından kritik önem taşıdığının altını çizdi. 

Bunun yanında mesleklerini seslerini kullanarak uygulayan geniş bir profesyonel kitle olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Oğuz, bunlara şarkı söyleyenler, oyuncular, öğretmenler, öğretim üyeleri, çağrı merkezi çalışanları, sunucular-TV habercileri, politikacılar, din görevlileri, avukatları örnek gösterdi. Bu kişiler için sesin mesleklerini etkin olarak yürütebilmekte büyük önem taşıdığının altını çizen Prof. Dr. Oğuz sesin korunması için bir dizi öneride bulundu.

Prof. Dr. Borman: Lenfödem hastaları tedavi merkezi bulmakta güçlük çekiyor

Ses hijyeninin önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Ses hijyeni, vücudumuzun diğer bölgelerinde örneğin; ağız hijyeninde olduğu gibi, kişisel olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken bir davranışlar topluluğudur. Bazı şeyleri yaparak ve bazı şeyleri yapmayarak sesimizin daha sağlıklı olmasını, daha az ses problemi ile karşılaşmayı ve bu problemler oluştuğunda onlardan en kısa sürede kurtulmayı sağlayabiliriz.”

Opera sanatçısı Ferda Yetişir de ses sağlığını nasıl koruduğunu anlatarak, profesyonel ses sanatçıları için sağlıklı uyku ve yaşamın çok önemli olduğunu kaydetti. Ferda Yetişir, “Beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Gece yemek yeme gibi bir durum bizim için söz konusu olamaz. Çok ciddi reflü problemleri yaşayabiliyoruz. Spor yapmamız gerekiyor. Özellikle opera şarkıcılığında, vücudunuz uyanmadan sesiniz de uyanmıyor” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Oğuz: Sesiniz korumak istiyorsanız bu tavsiyeler uyun 

  • Düzenli Ses Egzersizi Yapın: Profesyonel ses kullanıcısının ses egzersizlerinden elde edeceği faydayı, bir sporcunun başarılı olmak için düzenli olarak yaptığı fiziksel egzersizlere benzetebiliriz. Düzenli ses egzersizleri sayesinde solunum desteği artar, ses perde esnekliği optimum hale gelir ve sesin rezonans kalitesi iyi seviyede olur.
  • Düzenli Fizik Egzersiz Yapın: Sesimiz, fiziksel ve ruhsal olarak bizi yansıtan tüm parçaların bir bütünüdür. Bir yakınımızın herhangi bir rahatsızlığı olduğunda bunu onunla telefonda konuşurken dahi anlayabiliriz. Fiziksel ve ruhsal olarak iyilik halimiz mutlaka sesimizde hissedilir. Fizik egzersiz ile en aza indirilebilen postur bozuklukları ve strese bağlı problemlerin ses üzerine etkisi çok çok fazladır.

Prof. Dr. Murat Durdu: Yaşam biçimini değiştirmek vitiligo tedavisini etkiliyor

  • Yeterli Sıvı Alın: Ses tellerimizin sorunsuz olarak çalışması ile ilgili en önemli faktörlerden birisi yeterli sıvı alımıdır. Bireylere ve sağlık durumlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak bir günde tüketilen 2 litre su ses hijyeni için bir olmazsa olmazdır. Ses tellerinin nemlenmesinin sağlanması ve ses tellerinin iyi çalışması gereken hava basıncının azaltılması için su en ideal sıvıdır. Kafein içeren içeceklerin sık ve çok tüketilmesi, sıvı ihtiyacının karşılanmasının aksine, su alımı ihtiyacını arttıran faktörlerdir. Sıcak hava ya da klimalı kuru ortam gibi çevreye ait değişkenler de ihtiyaç duyulan sıvıyı belirlerken dikkate alınmalıdır.
  • Sigaradan ve Diğer Tütün Ürünlerinden Uzak Durun: Sigara dudaklardan başlayarak akciğerlere kadar uzanan tüm ses yolundaki salgıları kurutur, tahrişi kolaylaştırır ve kronik bir iltihaba yatkınlığa yol açar. Bu durum da ilk olarak ses kısıklığı ya da seste kabalaşma ile hissedilmeye başlanan genel bir ses kalitesi bozukluğuna kadar devam edebilir. Tütün maddelerinin uzun süreli kullanımının tüm ses yolunda kansere yol açabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.
  • Uykunuzun düzenli olması sesinizi olumlu yönde etkiler.
  • Gece yatmadan önce yiyip içmemek reflüyü azaltarak ses kalitenizi korur.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tedavisi sesinizin bozulmamasını sağlar.
  • Başta hormonlar olmak üzere birçok ilaç sesiniz üzerine olumsuz etkiler yapabilir, gereksiz ilaç kullanmaktan kaçının.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla