Sezaryen evrimi tersine çeviriyor

6 Aralık 2016 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

bebek-icSezaryenle yapılan doğumların, evrim sürecine ‘karşı geldiği’ kanıtlandı. Araştırmaya göre, sezaryen müdahalesi doğal seleksiyonun tersine işliyor.

Türkiye’de iktidarın aile politikaları nedeniyle gündemden düşmeyen sezaryen doğumlar konusunda çarpıcı bir araştırma yapıldı. Buna göre, sezaryen doğumların artması insanın evrimi üzerinde gözle görülür bir etkiye yol açıyor.

Avusturya’daki Viyana Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, sezaryen doğumlar bir şekilde doğal seleksiyona karşı işleyerek evrim sürecine ‘müdahale’ anlamına geliyor. Şöyle ki, son yıllarda bebekler daha sağlıklı ve daha büyük doğarken, kadınların kalça kemikleri doğru orantılı olarak genişlemiyor. Ancak son yıllarda giderek artan sayıda anne sezaryene ihtiyaç duyuyor. Yani sezaryen operasyonu, normal şartlarda hayatta kalamayacak annelerin ve bebeklerin hayatta kalmasını sağlayarak doğal seleksiyonu tersine çeviriyor.

Viyana Üniversitesi’nden Doktor Philipp Mitteroecker, sezaryen müdahalesi olmasaydı dar kalça geninin sonraki nesillere geçmeyeceğine dikkat çekerek, “Modern tıbbi müdahale olmasaydı, bu tür sorunlar ölümcül hale gelecekti. Evrimsel açıdan, doğal seleksiyondan söz ediyoruz. Dar kalçalı kadınlar 100 yıl önce hayatta kalamazdı. Şu an kalıyorlar ve dar kalça genini kendi kızlarına aktarıyorlar” dedi. Mitteroecker, söz konusu eğilimin sürmesini beklediklerini ancak gelecekte bütün doğumların sezaryenle yapılması gibi bir bilimsel beklenti olmadığını da ekledi. (Gazete Duvar)

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
Ahmt
Ahmt

Keşke bütün doğumlar sezeryanla olsa biraz düşünün hem ülke nufusu hem de dünya nufusu hizla artıyor bu kadar insan ne yapacak herkese iş aş nerden bulacaz

.nurkka
.nurkka

Ya erkek ne bilicek kadin necekiyor dgururken, kesi erkekler doursalardi o zaman bu kadar kolay konusmazlardi

haydar
haydar
kanser vs olanlarlarda ölsün kel erkek de saç ektirmesin nesli yok olan yok olsun biz erkekler bile bıktık bu kadar kadınlara karışılmasından yeter artık bırakın kim nasıl isterse doğursun kucağına alıyomu almıyomu ona bakın o zaman zihinsel engeli olan çoçuk sahibi olanlarıda yok edelim madem güçlü yaşasın güçsüz olsun matığı… Read more »
haydar
haydar

kime ne her halta karışmak vazife oldu ayrıca iyi olmuş normal yolla doğum yapamadığı için ve sezaryen yokken ken camn ölmüş gitmiş kime ne bencede herkes konuşuyo bu ülkede lafım yazıya değil boş boş konuşanlara bide erkek karar verecek ha ya keşke erkekler doğursaydı 100 de yüzüde sezaryen olurdu net

Meltem Karaarslan
Meltem Karaarslan

Sezeryen doğum hem anne hem de çocuk açısından en risksiz olanıdir ve gerekiyorsa yapilmalidir. Bu da annenin kararidir.. Dogum hakkinda hiç bir fikri olmayan erkekler bu konuda ahkam kesmemelidir.. kesinlikle çok haklisiniz sayin Gu. Benimki evrime edilen lafa yanitti…

gu
gu
Vay be, bu bilimsel açıklama ile kadınların üzerinde bir kambur daha çıkardınız. ben normal doğum yaptım. keşke sezaryan olsaydım. 20 saat acı çektim. doğum sırasında kalbe o kadar büyük bir baskı uygulanıyor ki sonrasında sıkıntı yaşadım. sabah kaltığında bugn şu kadınların doğum hkayelerine bir el atayım diyerek yazıyorsunuz. bir erkek… Read more »
Meltem Karaarslan
Meltem Karaarslan
Evrim bir gerçek; bilimsel olarak kanitlanmis bir olgu. Dindarlarin ve gericilerin işlerine gelmedigi icin kabul etmemesi gerçekleri degistirmez. Ote yandan tıbbın müdahale ettigi her şey evrime karsi!!! Kalp ameliyati ile insanlar uzun omur yaşıyor ve erkenden olmedikleri icin tum genetik hastaliklarini cocuklarina aktariyorlar.!! Öteyandan evrim devam ediyor….ama biz anlik olarak… Read more »
Abdurrahman
Abdurrahman

Sezeryan ile doğum çıkalı kaç yıl olduk ki insanlar binlerce yildir varlar peki dar kalça kemikli kadınlar neden bugüne kadar nesilleri tükenmedide siz sezeryanı kesfedincemi kizlarına aktarım oldu vay vay vay

Engin
Engin

Evrimi çürüten onca bilimsel veri varken böyle bilimsel yayın yapan sitede bu yazının olması üzüntü verici

Hülya Aktı
Hülya Aktı
Böyle bilimsel yayınlar yapan bir sitede böyle saçma bir yazının yayınlanmasını talihsizlik olarak kabul ediyor ayrıca kınıyorum Genleri iyileştirmektemi biz kadınlara yükleniyor artık??? Taşımadığımız bir o yükmü kalmıştı bu nasıl bir anlayıştır kalça yapısı darsa kadın ve bebeği ölsün mü yani kadın kendisimi seçiyor kemik yapısını!!! Sezaryen tıptaki gelişmelerden sadece… Read more »
@
@

Ne yani doğal seleksiyon bozulmasın diye dar kalçalı kadınlar ve bebekleri ölsün mü??? Ne amaçsızca bir yazı!

Araç çubuğuna atla