Soğuk hava yüzünden yüz felci olmayın!

Kategori: Diğer Hastalıklar Print

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu ÖRMECİ, soğuk havalara karşı uyarıyor. “Soğuk ve rüzgarlı günlerin şiddetini arttırdığı bugünlerde yüz felcine karşı basit yöntemler ile önlem alınabilir.” Soğuk havalar pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Bunlardan birisi de yüz felci! Özellikle ıslak saç ve yüz ile rüzgarlı havada dışarı çıkmak yüz felcine neden olabilir diyen Doç. Dr. Burcu ÖRMECİ, havaların soğuması ile beraber en çok rastlanan yüz felci vakalarının, araba camının açık bırakılması, motosiklet kullananların korumasız bir şekilde rüzgara maruz kalması, ıslak yüz ile dışarı çıkılması ve gün içinde yüzün kısa süre içinde sıcak ve soğuk hava değişimine maruz kalmasından kaynaklandığının bilgisini veriyor.

Çok soğuk havalarda seçeceğiniz şapka, bere ve atkıların görsel zevke göre süs olarak takılmasının yapılan en büyük hatalardan olduğunu belirten Örmeci, kaşkol ve berelerinizi süs olarak değil koruyucu olarak takın diyor ve önemli uyarılarda bulunuyor;

  • Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarıya çıkarken bir atkı, şapka veya örtü yardımıyla yüzün, başın ve kulak çevresinin korunduğundan emin olun. Atkınızı boyun kısmını, kulakları kapatacak şekilde sarın, berelerinizi de kaş hizasına kadar indirin ama en önemli nokta tüm bu önlemleri terlemeyecek kadar yapın. Çünkü terleme soğuktan daha zararlıdır.
  • Özellikle toplu taşıma gibi kapalı alanlarda, özellikle araçtan indikten sonra ani soğu maruz kalınabileceğinden terlememek çok önemlidir. Üşenmeden atkı ve berelerin çıkarılıp, araçtan inmeden hemen önce, tekrar soğuk havaya çıkılacağı zaman takılması gerekir.
  • Özellikle yüz ıslakken soğuk ve rüzgarlı havaya çıkmayın.
  • Kartopu oynarken yüzünüzü koruyun ve uzun süre bu oyunu devam ettirmeyin. Kısa süre içerisinde kendinizi sıcak bir ortama alın, iyice kurulanın.
  • Otomobil kullanırken camları uzun süre açmayın. Havalandırmayı araç dururken yapın.

Hastalarda tek taraflı gözü tam kapatamama ve gözde yaşarma, kulak arkasında ağrı, ağız köşesinde kayma ve sıvı bir şeyi içerken ve konuşurken ağzı toparlayamama ve tükürük veya sıvıların ağız köşesinden akması yüz felcinin belirtileri arasındadır… Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka uzmanınıza danışın.

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat!

Ancak unutulmamalıdır ki yüz felci sadece soğuk ve rüzgarlı havalar nedeni ile oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonları veya aşırı stres ve uykusuzluk sonrasında veya hiçbir neden bulunamazken de olabilir. Yukarıda belirtilen yüz felci işaretlerini fark ettiğinizde en geç 2 gün içinde nöroloji doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla