Çocuk felci (Polio) aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri

26 Temmuz 2022  |   Kategori: Çocuk Sağlığı, Sağlık Sözlüğü Print

Çocuk felci sinir sistemini etkileyen virüs kaynaklı ciddi bir hastalıktır. Poliovirüs isimli virüsten kaynaklanır ve insandan insana birçok şekilde bulaşabilir. Önlem alınmadığı takdirde solunum güçlüğüne, kalıcı sakatlığa, felce ve hatta ölüme neden olur. Çocuk felci (polio) aşısı, bu virüse karşı en etkili korunma yöntemidir. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı kararıyla zorunlu aşı olarak aşı takvimine alınmıştır. Aşılar, çocuklara 5 doz uygulanırken yetişkinlere 3 doz uygulanır. Etkinliği ömür boyu devam eder. Aşı sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, ateş, bulantı ve yorgunluk gibi hafif yan etkiler görülebilir.

Çocuk felci (Polio) aşısı nedir?

Çocuk felci, poliovirüs adında bir virüsün beyne ve omuriliğe saldırmasıyla oluşan ciddi bir hastalıktır. Özellikle 5 yaşından küçük çocukları tehdit eder. İnsandan insana bulaşır ve solunum sorunlarına, felce ve hatta ölüme neden olabilir. (1) Çocuk felci (polio) aşısı, bu hastalığı önleyebilen tek korunma yöntemidir. İki farklı aşı bulunur. Bunlardan ilki oral damladır, diğeri ise beşli karma aşı içinde koldan yapılan inaktif aşıdır. Ülkemizde bu aşı 5 doz olarak uygulanır ve koruyuculuğu ömür boyu sürer. (2)

Çocuk felci (polio) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Polio aşısı ne zaman bulundu? Kim buldu?

Çocuk felci aşısını, viroloji ve bağışıklık bilimi uzmanı Jonas Edward Salk geliştirmiştir. Aşının ilk denemesini 1950’de hayvanlar üzerinde yapmıştır. 1952 yılında aşının etkinliği kabul edilmiş ve 1955’te ise tüm hastalar üzerinde uygulanmaya başlanmıştır. 1957 yılına gelindiğinde, ABD’de görülen çocuk felci vakaları aşı sayesinde %80-90 oranında azalmıştır. Salk, geliştirdiği aşı için patent almamış ve bu aşıyı tüm dünyanın hizmetine sunmuştur. (3)

Çocuk felci aşısı ne kadar etkili?

Polio aşısının koruyuculuk oranı %99’dur. Her 100 çocuktan 99’unu virüsten ve hastalıktan korur. Bu aşı ayrıca, toplum sağlığını da koruyan güçlü bir aşıdır. Aşının etkinliğinden tam olarak yararlanabilmek için serideki tüm dozların alınması gerekir. (4)

Çocuk felci aşısının koruyuculuk oranı %99’dur

Çocuk felci aşısı neden yapılır?

Çocuk felci hastalığı, ciddi ve kalıcı hasarlar bırakan bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan virüsten korunmanın tek yolu aşılamadır. (5)

Polio aşısı hangi durumlarda yapılır?

Yaşamı tehdit eden çocuk felcine karşı bebekler, çocuklar ve tüm yetişkinler aşılanmalıdır. Özellikle aşağıda belirttiğimiz kişilerin mutlaka aşı olması gerekir:

 • Çocuk felci riskinin yüksek olduğu bir ülkeye seyahat eden kişiler,
 • Laboratuvar çalışanları ve çocuk felci virüsü içerebilecek örneklerle uğraşan kişiler,
 • Virüslü kişilerle veya virüslü kişilerin yakınlarıyla temasta bulunan sağlık çalışanları,
 • Göçmen ve mültecilerle çalışanlar,
 • Uluslararası evlat edinmiş kişiler.

Hepatit B aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Polio aşısı yapılmazsa ne olur?

Virüsün bulaştığı aşılanmamış kişilerde kalıcı sakatlık, felç ve hatta ölüm görülme riski çok yüksektir. Hem kişinin kendi sağlığı hem de toplum sağlığı bakımından aşıların eksiksiz olarak uygulanması çok önemlidir.

Çocuk felci aşısı kimlere yapılır?

Ülkemizde polio aşısı, beşli karma aşı içerisinde çocuklara uygulanan zorunlu bir aşıdır. Birçok yetişkin çocuk felci aşısına ihtiyaç duymaz, ancak bu yanlış bir kanıdır. Her yetişkin, özellikle risk grubuna dahil olanlar aşılanmayı düşünmelidir. Hamileler veya emziren kadınlar için aşının güvenilirliği net değildir. Bu nedenle, doktor gerekli görürse ve hamile kişi risk altındaysa polio aşısı yapılabilir.

Çocuk felci aşısı kimlere yapılmaz?

Polio aşısı herkes için güvenlidir ancak aşağıdaki durumlarda aşı yapılmamalıdır:

 • Aşı olacak kişinin yaşamını tehdit edecek ölçüde aşıya alerjisi varsa,
 • İlk doz aşıdan sonra ciddi bir alerjik reaksiyon görüldüyse.

Ayrıca hastaysanız, iyileşene kadar aşıyı ertelemelisiniz.

Çocuk felci aşısı nasıl yapılır?

Çocuk felci aşısının oral damla ve inaktif aşı olmak üzere iki türü vardır. Oral polio aşısı, bebeklere ağızdan damla verilerek yapılır. İnaktif polio aşısı ise, beşli karma aşı içerisinde üst kol kası içine enjekte edilirek uygulanır. Ancak 3 yaş altındaki bebeklerde uyluk ön yüz tercih edilir.

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılmalı?

İnaktif Polio Aşısı 2., 4., 6. ve 18. aylarda beşli karma aşının içinde uygulanır. Ülkemizde, ilköğretim 1. sınıftaki çocuklara dörtlü karma aşı içerisinde son bir doz daha yapılır. Toplamda 5 dozdur. Yetişkinlere ise ilk doz herhangi bir zamanda uygulanabilir.

Hepatit A aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Polio aşısı kaç yaşa kadar yapılır?

Polio aşısı, çocukluk çağı aşılarından biri olsa da yetişkinlere de uygulanabilir. Aşılanmamış veya risk grubuna dahil olan yetişkinler yaş gözetilmeksizin aşılanabilir.

Çocuk felci aşısı kaç doz yapılır?

Ülkemizdeki çocuklara 5 doz İnaktif Polio Aşısı uygulanır. Aşıları eksik veya aşılanmamış yetişkinlere de 1-2 ay arayla iki doz, ikinci dozdan 6-12 ay sonra üçüncü doz olmak üzere 3 dozluk aşılama yapılır. Aşıları tam fakat çocuk felci riski yüksek olan bölgelere seyahat edecek yetişkinlere ise bir defalık destek dozu verilir.

Polio aşısı nerede yaptırılır?

Aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve sağlık kuruluşlarında yapılır. Aşı bulunmadığı takdirde eczanelerden temin edilebilir ancak eczanelerde uygulama yapılmaz.

Çocuk felci aşısı kaç yıl korur?

Çocuk felci aşılarının etkinliği öyle yüksektir ki dünyanın birçok yerinde virüsü ortadan kaldırmıştır. Serideki tüm dozlar alındığı takdirde, aşılar %99 oranında koruma sağlar ve bu koruma ömür boyu sürer.

Çocuk felci aşısı kaç yılda bir tekrarlanmalıdır?

Aşı rutini tamamlanmış kişilerde rapel (pekiştirme) dozu gerekmez. Ancak, çocuk felci riskinin yüksek olduğu bölgelere seyahat edecek yetişkinlere bir defalık destek dozu verilebilir.

Hepatit B aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

Çocuk felci aşısı takvimi

Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı kararıyla doğumdan itibaren polio aşısı mecburidir. Çocuklara 5 doz, yetişkinlere ise 3 doz şeklinde uygulanır. Aşı takvimi, bilgilendirme ve aşı takibi için oluşturulur.

Çocuk felci aşısı isimleri ve fiyatları

Polio aşısı, zorunlu çocukluk dönemi aşıları kapsamında ülkemizde ücretsiz olarak uygulanır. Özel durumlar için aşı isimleri ve fiyatları ise şöyledir:

 • ADACEL POLIO 0.5 ml: 204,06 TL
 • BOOSTRIX POLIO 0.5 ml: 279.71 TL
 • TETRAXIM 0.5 ml: 301.25
 • HEXAXIM 0.5 ml – Karma aşı (difteri + tetanoz + boğmaca + haemophilus infulanzae tip B + hepatit B + filamentoz poliovirus): 676.6 TL
 • INFANRIX HEXA 0.5 ml – Karma aşı (difteri + tetanoz + boğmaca + haemophilus infulanzae + polio aşısı) :613.54TL

Çocuk felci aşısı kartı nasıl alınır?

Aşı kartları, hem bilgilendirme hem de aşı takibi için sağlık kurumları tarafından aşı yapıldıktan sonra verilir. Aşı uygulamasından sonra, görevli sağlık personelinden alınır. Uygulanan her doz aşı, bu karta mutlaka işlenmelidir.

Çocuk felci aşısının yan etkileri

Yaygın görülen yan etkiler; (6)

Nadir görülen şiddetli yan etkiler;

 • Yüksek ateş
 • Aşırı uyku hali,
 • Baş dönmesiyle birlikte gelen bayılma,

Bebek ve çocuklar için Detaylı Aşı Takvimi ve aşıların yan etkileri

Yukarıdaki etkilerden biriyle karşılaşırsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Çocuk felci aşısı ateş yapar mı?

Çocuk felci aşısının yan etkileri çoğunlukla hafif ve geçicidir. Bunlardan birisi de aşı sonrası görülen hafif ateştir. Kısa bir zaman sonra kendiliğinden geçer.

Polio aşısı ağrı yapar mı?

Aşı yapılan yerde ve eklemlerde geçici ağrılar görülebilir. Bu yan etkiler yaygındır ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla