İtalya’da hükümete korona davası: Yakınları ölen 500 aile yasal işlem başlattı

24 Aralık 2020  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

İtalya’da korona virüsü salgınında yakınlarını kaybeden 500 aile, yeterli tedbir almadıkları ve krizi iyi yönetemedikleri gerekçesiyle Başbakan Giuseppe Conte, Sağlık Bakanı Roberto Speranza ve Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana’ya dava açtı. Avukat Consuelo Locati, “Hükümet ve bölgesel yönetim kuralları ihlal etmekten ve görev ihmalinden sorumludur” dedi.

İtalya’da korona virüsü nedeniyle yakınlarını kaybeden 500 aile, Başbakan Giuseppe Conte, Sağlık Bakanı Roberto Speranza ve Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana’ya korona krizini iyi yönetemedikleri gerekçesiyle dava açtı. Yasal işlem başlatan aileler üç lideri, salgınının en çok etkilediği Lombardiya bölgesinin Bergamo kentinde ilk Covid-19 vakasının 23 Şubat’ta tespit edilmesinin ardından sağlık uzmanlarının tavsiyelerine rağmen salgın tedbirlerini uygulamamakla suçluyor.

‘Uygulanan tedbirlerin etkinliği test edilmedi’

Aileleri temsil eden avukat Consuelo Locati, her bir aile için 259 bin euro (yaklaşık 2.4 milyon TL) tazminat talep edildiğini söyledi. “Hükümet ve bölgesel yönetim kuralları ihlal etmekten ve görev ihmalinden sorumludur” diyen Locati, bölgesel yönetimin yasalar kapsamında acil durum planına sahip olması gerektiğini ancak uygulanan tedbirlerin demode olduğunu ve etkinliğinin hiçbir zaman test edilmediğini söyledi.

Covid-19 nedeniyle babasını kaybeden Locati, amaçlarının maddi tazminattan çok yetkililerin sorumlu tutulması olduğunu sözlerine ekledi ve “Vatandaşlar, hükümete hayatlarını koruma görevini verdi ama onlar bunu yapamadı” dedi.

Dava sürecini yürüten Noi Denunceremo (İhbar Edeceğiz) isimli oluşumun başkanı Luca Fusco ise, “Bu, yapmaları gereken şeyi yapmayanlara Noel hediyemiz olacak” ifadelerini kullandı. Noi Denunceremo, nisan ayında salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin aileleri tarafından kuruldu. Oluşum, yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle 300’den fazla suç duyurusunda bulundu. Haziran ayında ise Conte, Speranza ve İçişleri Bakanı Luciana Lamorges, Bergamo savcılarının karşısına çıktı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla