İtalyan doktorlar: Bazılarımız yapmak zorunda kaldıkları seçimlerin altında eziliyor

16 Mart 2020 |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısının 1800’ü geçtiği İtalya’da, doktorların giderek daha zor tercihlerde bulunmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Bir doktor “80 ila 95 yaşındaki bir kişi ağır bir solunum rahatsızlığıyla gelmişse büyük ihtimalle tedavi etmiyoruz” derken bir diğeri, “Bazı doktarlar, yapmak zorunda kaldıkları seçimlerin ağırlığı altında eziliyor” diye konuştu.

İtalya’da korona virüsüyle mücadelenin ön saflarındaki doktorlar, hayat kurtaran tedavileri kimlere uygulayıp uygulamayacaklarını seçmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Yeni korona virüsü enfeksiyonları her gün artarken, barış dönemlerinde daha önce görülmemiş bir baskı altındaki İtalyan sağlık sistemi, hastaları tedavi etmek için yeterli hastane yatağı bulmakta zorlanıyor.

’80 Yaş üzerini genellikle tedavi etmiyoruz

Ülkenin kuzeyindeki Lombardiya bölgesine bağlı Bergamo’da bir yoğun bakım ünitesini yöneten Dr. Christian Salaroli, 80 ila 95 yaşındaki bir kişi ağır bir solunum rahatsızlığıyla gelmişse büyük ihtimalle tedavi etmiyoruz” diyor. Corriere della Sera gazetesine konuşan Salaroli, “Bunlar korkunç sözler ama maalesef doğru. Mucize yaratma girişimlerinde bulunacak durumda değiliz” diye de ekliyor.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Korona virüsü salgını İtalya’da özellikle ölümcül seyrediyor. Son verilere göre yaklaşık 25 bin vakadan 1809’u hayatını kaybetti. Bu, Çin’deki ölümlerin kabaca üçte biri. BM’ye göre İtalya, Japonya’dan sonra dünyanın en yaşlı ikinci nüfusuna sahip. Bu da, virüse yakalandıklarında hastalığı çok daha ağır geçirmelerine neden oluyor.

Doktorlara özel etik tavsiyeler verildi

Ay başında, İtalyan Anestezi, Analjezi, Resüsitasyon ve Yoğun Bakım Tedavisi Vakfı (SIAARTI) doktorlara “istisnai durumlarda” kimlere yoğun bakım ünitelerinde yer verilmesi gerektiği konusunda etik tavsiyelerde bulundu. Doktor ve hemşirelere, hastalara yatış sıralarına göre hizmet vermek yerine, kimin yoğun bakım tedavisinden sonra iyileşme ihtimalinin daha yüksek olduğuna odaklanarak, “zorlu kararlar” verme tavsiyesi yapıldı.

İtalya’da hayat durdu! Koronavirüs nedeniyle tüm ülke karantinaya alındı

Açıklamada “Bazı hastaları tedavi edip, diğerlerine verilen tedaviyi kısıtlamayı öneren SIAARTI değil, doktorları dikkatlerini tedaviden kimin daha çok faydalanacağına yöneltmeye zorlayan acil durum koşulları” denildi.

Yoğun bakım ünitelerinde 5 bin yatak var

İtalya’daki yoğun bakım ünitelerinde 5 bin 200 kadar yatak bulunuyor ancak kış aylarında bu yatakları zaten solunum güçlüğü yaşayan hastalar dolduruyor. Ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerindeki özel ve kamu hastanelerinde sadece 1800 yatak var.

Lombardiya’daki bir hastanede çalışan Dr. Stefano Magnone, BBC’ye yaptığı açıklamada kapasitelerinin dolduğunu söyledi. Magnone “Durum her geçen gün kötüleşiyor. Pozitif hastaları tedavi etmek için yoğun bakımda ve normal servislerdeki yatak kapasitemizin sınırlarına yaklaşıyoruz. Bölgemizde kaynaklarımız tamamen tükendi , hem insan hem de teknoloji anlamında. Yeni solunum cihazları bekliyoruz” dedi.

Koronavirüs en çok kimi tehdit ediyor? Hangi hastalıklar riski artırıyor?

Acil servisler çöktü

Bu hafta başı, Bergamo’daki yoğun bakım doktoru Daniele Macchini’nin anlatımları Twitter’da büyük ilgi görmüştü. Ekibinin “bir tsunamiyle” karşı karşıya olduğunu ve solunum cihazı gibi tıbbi ekipmanların “altın gibi” değerli olduğunu söyleyen doktor şu ifadeleri kullanmıştı: “Vakalar çoğalıyor. Günde 15-20 hasta geliyor, hepsi aynı nedenle. Testlerin sonuçları peş peşe geliyor; pozitif, pozitif, pozitif. Acil servis birden çöktü. Enfekte olan iş arkadaşlarımız akrabalarına da bulaştırdı ve bazı yakınları ölüm kalım savaşı veriyor.”

Bazı doktorlar seçimlerinin altında eziliyor

Dr. Salaroli tıp çalışanları üzerindeki duygusal yükün “yıkıcı” boyutlarda olduğunu ve ekibindeki bazı doktarların, yapmak zorunda kaldıkları seçimlerin ağırlığı altında “ezildiklerini” belirterek şunları söylüyor: “Bu bir başhekime de, yeni mesleğe başlayıp, kendisini bir insanın hayatı konusunda karar vermek zorunda bulan genç bir doktora da olabiliyor. 30 yıllı tecrübeye sahip hemşirelerin birden ağladığını, sinir krizleri geçirdiklerini, titrediklerini gördüm.”Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla