Çikolata tansiyon düşürüyor

Kategori: Arşiv Print

15 Ağustos 2012
Çikolata severler için iyi haber: Bilimadamları çikolatanın tansiyonu düzenlemekte etkili olabileceğini ortaya çıkardı. 20 araştırma üzerinde yapılan bir analiz bitter çikolata yemenin tansiyonu düşürdüğünü gösterdi. Cochrane Grubu’nun yayınladığı rapora göre çikolatanın ana maddesi kakaonun içinde bulunan flavanol adlı kimyasal kan damarlarının gevşemesini sağlıyor. Teoriye göre kakao vücudun nitrik oksit denilen bir kimyasal salgılamasını sağlıyor. Bu da kan damarlarını rahatlatıyor ve kanın damarlardan akışını daha kolay hale getiriyor.

Sonuçlar ne kadar net?
Ancak çalışmalar karışık sonuçlar ortaya koydu. Cochrane Grubu daha önce bu konuda yapılmış araştırmaları analiz ederek çikolatanın yararlı etkisinin gerçek olup olmadığını araştırdı. Analizde kullanılan araştırmalarda denekler günde 3 gramdan 105 grama kadar farklı miktarlarda çikolata tüketmişti. Ancak tüm deneklerde görülen kan basıncı düşüşü oldukça azdı. Sistolik kan basıncının 120 mmHg’nin altında olması normal kabul ediliyor. Kakao tüketimi deneklerin kan basıncını 2-3 mmHg düşürdü.

Bütün deneyler 2 hafta gibi kısa süreli tüketimin etkilerini inceledi. Kakao tüketiminin kan basıncı üzerindeki uzun vadeli etkileri bilinmiyor. Araştırma ekibinin başında bulunan Avustralya Ulusal Birleştirici Tıp Enstitüsü’den Karin Ried ”Henüz elimizde sadece kısa süreli etkiyi gösteren sonuçlar olsa da, elde ettiğimiz veriler bu maddenin gelecekte kalp hastalıkları riskini azaltmada kullanılabileceğini ortaya koyuyor” dedi.

Yüksek tansiyon bir çok kişide bulunuyor ve oldukça ölümcül. Tüm dünyada yaşanan felçlerin %54’ünün, kalp krizlerinin ise %47’sinin yüksek tansiyon ile bağlantılı olduğu biliniyor. Çikolata her ne kadar bu konuda yardımcı olabilecek gibi görünüyor olsa da, bu sevilen tatlının içinde bolca şeker ve yağ da bulunuyor. Bu nedenle çikolatanın kalp hastalıkları ile savaşta kullanımının çok da olası olmadığı düşünülüyor.

Bitter mi yoksa sütlü mü?
Lancet tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma ise bitter çikolatada flavanol adı verilen ve kan basıncını düşürmekte etkili olan maddenin sanıldığı kadar çok bulunmadığı iddia edildi. Bitter çikolatada sütlü çikolatadan daha çok kakao bulunduğu için bu tip çikolataların daha çok flavanol içerdiği düşünülüyordu. Ancak bilim adamları şimdi bu çikolataların daha acı bir tadı olduğu için flavanol oranlarının sanılandan düşük olabileceğine inanıyor.

İngiliz Kalp Vakfı’ndan Victoria Taylor ”Hangi çikolataların tansiyonu düşürmek için gerekli flavanol oranına sahip olduğunu belirlemek oldukça güç. Yapılan bütün araştırmalar da kısa süreli, yani uzun vadede etkilerin ne olacağını bilmiyoruz. Bazı araştırmalarda denekler günde 100 gr çikolata yemiş. Bu aynı zamanda 500 kalori demek. Bu bir kadının günde alması gereken toplam kalorinin dörtte biri” dedi.

Taylor fasülye, kayısı, böğürtlen ve elmanın da kakao kadar yüksek düzeyde olmasa da flavanol içerdiğini ve bu besinlerin aynı zamanda az kalorili olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla