Tedavi edilmeyen Romatoid Artrit hastalarının kalbi risk altında

1 Kasım 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: İç Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar Print

Arthritis Research & Therapy dergisinde yayımlanan 5 yıllık bir çalışma sonucuna göre, romatoid artrit (RA) hastalarının kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ölüm riski çok yüksek. Çalışma, RA hastalarında kardiyovasküler hastalık riskinin, hastalık ile ilişkili inflamasyon ve genel popülasyonu etkileyen diğer risk faktörleri nedeniyle, daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar ile tedavi edilen RA hastalarında ise, kalp hastalığı riski daha düşük.

Çalışma kapsamında 400’den fazla RA hastası, tanı konduktan sonra 5 yıl süreyle takip edildi. Hastalık progresyonu inflamasyon belirteçleri ve fiziksel görünüme göre değerlendirildi. Tedavi rejimleri; kilo, kolesterol düzeyleri, kan basıncı, diyabet ve sigara gibi kalp hastalığının risk faktörleri ile birlikte takip edildi. 5 yıl boyunca inflamasyon belirteçlerini azaltan ve artritin neden olduğu fiziksel görünümü iyileştiren antiromatizmal ilaçlarla (DMARD) tedavi edilen hastaların oranı %97’ydi. Hastalar da artık kendilerine daha iyi bakıyordu; birçok hasta sigarayı bırakmış ve BMI ve kan basıncını azaltmıştı (kısmen yüksek kan basıncı tedavisi ile).

Statin tedavisini bırakan romatoid artrit hastalarında ölüm riski %60 artıyor

Hastaların verilerinin analizi, diyabet, yüksek kan basıncı ve yüksek trigliserid düzeyi olan hastalarda artritin şiddetine bağlı olarak kalp hastalığı, inme ve DVT gibi yeni KV olayların öngörülebileceğini gösterdi. DMARD tedavisi, bu riski azaltmış olsa da,COX-2 inhibitörleri ile yeni bir olay öngörülebilmekteydi.

İsveç Umea Üniversite Hastanesi çalışanlarından ve çalışmanın araştırmacılarından Dr. Wållberg-Jonsson, romatoid artrit ile ilişkili inflamasyonun kalp hastalığı ve diğer KV olayları artırdığını, ancak bu riskin hem inflamasyon hem de kalp hastalığının geleneksel risk faktörlerini tedavi ederek azaltılabileceğini ifade etti.

KAYNAK: Cardiovascular events in early rheumatoid arthritis (RA) are a result of inflammatory burden and traditional risk factors: a five year prospective study. Lena Innala, Bozena Möller, Lotta Ljung, Staffan Magnusson, Anna Södergren, Marie-Louise Öhman, Solbritt Rantapää-Dahlqvist and Solveig Wallberg-Jonsson.  Arthritis Research & Therapy, 2011. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21843325/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla