Statin tedavisini bırakan romatoid artrit hastalarında ölüm riski %60 artıyor

1 Aralık 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: İç Hastalıkları, Romatizmal Hastalıklar Print

Amerikan Romatoloji Derneği’nin yayın organı olan Arthritis Care & Research dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, statin tedavisi almayan romatoid artrit (RA) hastalarının, kardiyovasküler hastalık (KVH) ve başka hastalıklara bağlı ölüm riski artıyor. Çalışma kapsamında yapılan analizlere göre, RA hastalarında statin tedavisinin bırakılması KVH’ye bağlı ölüm olaylarında %60’lık; tüm nedenlere bağlı ölümlerde ise %79’luk bir artışa neden oluyor. Araştırmacılar, KVH’ye bağlı mortalite riskini azaltmak için RA hastalarına mutlaka statin tedavisinin önemi anlatılması gerektiğini belirtiyor.

Çalışmalar, bu hastalar arasındaki ölüm oranının, genel popülasyona kıyasla, 1.5 kat daha fazla olduğuna dikkat çekiyor. Bu hasta grubunda en önemli ölüm nedeni ise KVH olarak biliniyor. Kolesterolü düşürmek ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermek için kullanılan atorvastatin ve rosuvastatin gibi statinler, kalp hastalığı riski yüksek olan RA hastalarına verilen ilaçların başında geliyor. Daha önce yapılan çalışmalar, RA hastalarının %38’inin statin tedavisini kalıcı olarak bıraktığını ve bunun da kalp krizi riskini %67 oranında artırdığını ortaya koymuştu.

Çalışmanın baş araştırmacısı British Columbia Üniversitesi Toplum ve Halk Sağlığı Fakültesi ve Kanada Artrit Araştırma Merkezi çalışanlarından Dr. Mary De Vera, çalışma bulgularının statin tedavisinin bırakılması ile zararlı etkilerin ortaya çıkabileceğini gösteren kanıtlar sağladığını belirtti. British Columbia Sağlık Bakanlığı kayıtlarından alınan veriler ışığında, araştırmacılar Ocak 1996 ve Mart 2006 tarihleri arasında sağlık hizmeti verilen 37.151 RA hastasını inceledi. Bu hastaların 4102’si statin kullanıyordu. Araştırmacılar, hastaların ≥3 ay süreyle statin tedavisine ara verdiğini belirledi.

RA grubunun ortalama yaşı 67 idi. Hastaların 5602’sini ise kadınlar oluşturuyordu. Statin kullanan hastaların 16.144 kişisinin takip yılı kaydedilmişti. Bunların %45’i statin kullanan ancak 4 yıllık takip süresince tedaviyi en az bir kere bırakan kişilerdi. Araştırmacılar, KVH’ye bağlı 198; diğer hastalıklara bağlı 467 ölüm olayı olduğunu saptadı. KVH ölümlerinin %31’i kalp krizi; %15’i inmeye bağlı gerçekleşmişti.

Statin kullanımı romatoid artrit riskini azaltıyor

Yapılan diğer analizler de, statin tedavisinin bırakılması ile KVH’ye bağlı ölüm olaylarında %60’lık; tüm nedenlere bağlı ölümlerde ise %79’luk bir artış olduğunu gösterdi. Dr. De Vera, statin tedavisini bırakan RA hastalarının KVH’ye bağlı ölüm olayı açısından yüksek risk altında olduğunu ve bu çalışma bulgularının statin tedavisi verilen RA hastaları için tedaviye bağlılığın ne denli önemli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

KAYNAK: Impact of Statin Discontinuation on Mortality in Patients with Rheumatoid Arthritis – A Population-Based Study. Mary A. De Vera, Hyon Choi, Michal Abrahamowicz, Jacek Kopec and Diane Lacaille. Arthritis Care & Research, March 28, 2012 DOI: 10.1002/acr.21643

Çalışmanın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22467274

Impact of Statin Discontinuation on Mortality in Patients with Rheumatoid Arthritis.

Abstract
OBJECTIVE: To evaluate the impact of statin discontinuation on cardiovascular disease (CVD) mortality and all-cause mortality in a population-based cohort of patients with rheumatoid arthritis (RA).

METHODS: We conducted a population-based longitudinal study of RA patients with incident statin use followed from 1996 to 2006 using administrative health data. Statin discontinuation was defined as persistent nonuse for ≥3 months during the therapy course. Primary outcomes were mortality from all CVDs (CVD mortality) and secondary outcomes were deaths from all causes (all-cause mortality). Cox proportional hazards models with statin discontinuation as a time-dependent variable were used and multivariable models were adjusted for age, sex, comorbidities, and risk factors for mortality, and proxy indicators of RA severity.

RESULTS: Over 16,144 person-years of followup in the cohort of 4,102 incident statin users, we documented 198 deaths due to CVD and 467 deaths overall. Adjusted hazard ratios for the association of statin discontinuation with death were 1.60 (95% confidence interval [95% CI] 1.15-2.23) for CVD mortality and 1.79 (95% CI 1.46-2.20) for all-cause mortality. The association between statin discontinuation and mortality outcomes was not modified by timing of the first statin prescription, age, and sex (P values for interaction ≥0.29).

CONCLUSION: These population-based data indicate that statin discontinuation in patients with RA is associated with an increased risk of death from CVD and all causes. Findings provide support for the importance of compliance with therapy in RA patients who are prescribed statins.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla