TEİS Başkanı Saydan: İTS online işlemler ekranı eczacılara açılsın ve 29 bin eczane bakanlık için görev yapsın

Yazan Hatice Pala Kaya
28 Ocak 2023   |    15 Şubat 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

İlaç Takip Sisteminin (İTS) firma ve depo hareketlerinin görüntülenmesinin eczacılara açılmasını talep eden Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, böylece her eczacının hangi eczanede ilaç bulunduğu yanında, firmadaki durum ve depoda olup olmadığı bilgisine de erişerek hastaya hizmet sunabileceğini kaydetti. Son zamanlarda yaşanan ilaç yokluğunun İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) şeffaf olarak görüntülenmesiyle engellenebileceğini belirten Nurten Saydan, İTS online işlemler ekranında yapılan karekod sorgusunun eczacılara açılmasıyla işlemin gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Saydan, Sağlık Bakanlığının eczanelere İTS’nin her kademesini açması halinde, 29 bin eczacının bulunmayan ilaçları takip ederek bakanlığın iş yükünü azaltacağını anlattı.
TEİS Başkanı Nurten Saydan, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “Yaşanan hasta ve eczacı mağduriyetinin giderilmesi için eczacıların ‘İTS Online İşlemler’ ekranında yapılan karekod sorgusu ile bir ilacın; hangi tarihte üretildiği ve ecza deposuna hangi tarihte girişinin yapıldığı bilgilerine erişebilmesi için gerekli düzenlemenin öncelikle yapılması sağlanırsa, eczanelerimizden eksiksiz ilaç hizmeti verebiliriz” dedi.

İTS, ilaç sahteciliği ve ilaç kaçakçılığını önlüyor

İTS online işlemler ekranının eczacılara açılmasıyla, 29 bin eczanenin bakanlık adına görev yapar hale geleceğini vurgulayan Nurten Saydan, şunları söyledi: “Bilindiği üzere Türkiye’de ilaç ambalajlarına karekod basılması 2009 tarihinden itibaren mecburi hale getirildi. Buna bağlı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından toplum sağlığına ciddi şekilde zarar veren, hatta ölümlere sebep olan ilaç kaçakçılığı ve sahteciliğini önlemek için 2010’dan itibaren İTS devreye girdi. İTS; ilaç sahteciliği ve ilaç kaçakçılığını önleyerek orijinal ve güvenilir ilaç tedarik edilmesini sağlıyor. Dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçen İTS, 2010 yılından bu yana başarılı bir şekilde hizmet veriyor. Dünyada bir tek bizim ülkemizde olan bu sistem yerli, ithal veya ihraç edilecek tüm ilaçları karekod yardımıyla kayıt altına alıyor ve daha ilk andan itibaren ilaçlar hastaya ulaşıncaya kadar işlemleri takip ediyor.”

İlaç yokluğu İTS’nin şeffaf olarak görüntülenmesiyle engellenebilir

Ecz. Nurten Saydan, piyasada bulunmayan ilaç sorununun giderilmesi için eczacıların sorguladıkları ilacın depo ve firma İTS hareketlerini görmeleri gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Eczanelerimizde daha önce ‘İTS Online İşlemler’ ekranında yapılan karekod sorgusu ile bir ilacın; hangi tarihte üretildiği ve ecza deposuna hangi tarihte girişinin yapıldığı bilgilerine erişebiliyorken uzun bir süredir sadece ‘ürünün eczaneye girişi yapıldıktan sonraki hareketleri’ görüntülenebiliyor. Dolayısıyla İTS’de bir ürünün firma ve ecza deposundaki hareketlerinin eczacılar tarafından görülmesi mümkün olmuyor.

Hastasına ilaç vermek için ilaç arayan eczacı aradığı ilacın hangi ecza deposunda bulunduğunu ya da firmanın elinde bulunup bulunmadığını İTS ekranından sorgulayarak hizmetini vermek istiyor. Ama bu bilgiye ulaşamıyor. İlacın sahibi biz eczacılarız ve ilaçların her hareketini görmek istiyoruz. Son zamanlarda yaşanan ilaç yokluğu İTS’nin şeffaf olarak görüntülenmesiyle büyük ölçüde engellenecektir.”

Ülke genelinde 29 bin noktada ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar olarak artık ilaç yokluklarıyla baş edemez hale geldiklerini de vurgulayan Saydan, “İlaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun halini almış durumda. Bu bakımdan çözüm önerilerimizin yetkililerce dikkate alınmasını talep ediyoruz” dedi.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla